Spis treści
Zgodnie z danymi GUS-u pochodzącymi z rejestru PESEL, imię Grażyna w Polsce nosi 228 174 kobiet. Chociaż wciąż znajdziemy je wśród tych 25 najpopularniejszych, to nie ma co liczyć, że otrzyma je kolejne pokolenie młodych dziewcząt. Obecnie postać ,,Grażynki" z rolek i memów, to raczej dość ograniczona kobieta o mocno zaściankowych poglądach. Kto zatem chciałby takiej patronki? Okazuje się, że jeśli zapomnieć o współczesnych stereotypach, to można się tym imieniem po prostu zachwycić. Ma ono wyjątkowe znaczenie, a wymyślił je sam Adam Mickiewicz!
Grażyna - imię, które wymyślił Mickiewicz
"Grażyna" to poemat Adama Mickiewicza z 1823 roku. Opowiada on historię żony księcia Litawora, która przebiera się za rycerza i staje do walki z Krzyżakami. Tylko w ten sposób może uratować swojego męża i zamek. Tytułowa bohaterka podobna jest zatem nieco do znanej nam wszystkim Mulan lub Éowiny z Władcy Pierścieni. Imię Grażyna zyskało na popularności wraz ze wzrastającym zainteresowaniem twórczością pisarza.
Grażyna - skąd pochodzi imię?
Imię Grażyna ma litewskie korzenie, a pochodzi o słowa "graži", które oznacza po prostu "piękna". Utworzone przez Adama Mickiewicza imię łączy w sobie zarówno właśnie piękno, jak i grację. Zbliżone jest najbardziej do łacińskiego słowa gratia, oznaczającego „wdzięk, powab” lub Gracja - Grace.
Kiedy są imieniny Grażyny?
Grażyny obchodzą swoje święto w jednym z dwóch terminów w ciągu roku. Może to być 1 kwietnia oraz 26 lipca. W przypadku drugiej daty muszą jednak podzielić się dniem z Annami i Hannami.
Nowy trend ślubny w Polsce. To prawdziwy hit i jednocześnie "powrót do korzeni"!
Zobaczcie zdjęcia!