Spis treści
- Topienie Marzanny - skąd wziął się zwyczaj?
- Jare Gody - co to takiego?
- Pierwszy dzień wiosny - kiedy jest?
Topienie Marzanny - skąd wziął się zwyczaj?
Marzanna wraz z Dziewanną zostały wspomniane w kronice przez Jana Długosza jako bogini polska. Była obliczem zimy i śmierci. Nasi przodkowie wierzyli, że wraz z jej zabiciem (a właściwie spaleniem lub utopieniem kukły, która była jej przedstawieniem) nadejdzie nowa pora roku - upragniona wiosna. Kukłę Marzanny wykonywano zazwyczaj ze słomy i ozdabiano wszelkiego rodzaju wstążkami, koralikami i materiałami. Marzannę wyprowadzano ze wsi i uroczyście zatapiano. Zadanie to należało do młodzieży.
Jare Gody - co to takiego?
Wiosenne uroczystości organizowane były na cześć Jaryły, czyli bóstwa wiosny przynoszącego urodzaj. Jare Gody odbywały się zawsze od równonocy wiosennej do pierwszej pełni Księżyca tuż po niej. W przeciwieństwie do obecnej Wielkanocy nie były zatem świętem ruchomym, a ściśle powiązanym z pierwszym dniem wiosny. Wiele zwyczajów pozostało jednak z nami do dziś, chociaż ukryły się w tradycji chrześcijańskiej.
Pierwszy dzień wiosny - kiedy jest?
Pierwszy dzień wiosny 2023 obchodzimy 21 marca. Natomiast ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca lub 22 czerwca (w zależności od roku), kiedy rozpoczyna się kalendarzowe lato.