Kuon

i

Autor: From Software

Gry

PlayStation 2: Znacie tą najdroższą grę na świecie? Tytuł twórców Elden Ring

2024-03-29 7:30

Konsolę PlayStation 2 firmy Sony można bez większego zastanowienia ogłosić jednym z największych cudów technologii, który do tej pory powstał — przynajmniej w oczach graczy. Oczywiście nie mowa tutaj o jej możliwościach wyświetlanej grafiki lub niesamowitym rozwiązaniom, bo tych tutaj na próżno szukać. Pochylić warto się jednak nad producentami gier ekskluzywnych, które powstały właśnie na tę platformę. Omawianym dzisiaj przez nas białym krukiem będzie twór From Software, zatytułowany Kuon.

Wielu z nas, graczy, którzy nawet jeszcze nie wiedzieli, że paręnaście lat później będą co miesiąc kupować najnowsze premiery gier lub kolekcjonować białe kruki ze starszych sprzętów, posiadało konsolę PlayStation 2. Ta, chociaż nie była szokiem technologicznym i bardzo szybko została wyprzedzona pod względem grafiki przez pierwszego Xbox-a, owocowała w świetne, jak i fatalne gry ekskluzywne, które dzisiaj zwyczajnie każdy kolekcjoner chciałby posiadać w swojej kolekcji. W tym artykule pochylimy się nad tworem studia From Software, odpowiedzialnym za takie gry jak Dark Souls, Elden Ring, czy jednej z najdroższych gier na świecie, Kuon.

Kuon, czyli gra twórców Elden Ring i Dark Souls

PlayStation 2 pozostaje najlepiej sprzedającą się konsolą do gier wideo wszechczasów ponad dwie dekady po jej premierze, która nastąpiła w 2000 roku. Pomimo jej wówczas ogromnej popularności i trwałej spuścizny, niektóre z jej gier stały się rarytasem dla prawdziwych kolekcjonerów. Najcenniejsze gry wszechczasów na PS2 to zazwyczaj te, które popadły w zapomnienie lub nie zostały wydane na wielu rynkach – ale jest kilka drogich gier na PS2 opartych na dobrze rozpoznawalnych IP, które z jakiegoś powodu stały się rzadkimi grami kolekcjonerskimi z biegiem czasu.

Niedawno wspominaliśmy o wspaniałej grze Rule of Rose, a dzisiaj zajmiemy się tworem From Software, czyli Kuon z 2004 roku.

Najdroższą grą na PlayStation 2, biorąc pod uwagę cenę pudełkową, jest Kuon, mało znana gra typu survival horror autorstwa znanego już studia From Software. Wydany w 2004 roku survival horror był wówczas czymś nowym dla deweloperów, jednak nie miał on dużego zasięgu i nie został zbyt dobrze przyjęty przez krytyków, co spowodowało, że ten bardzo szybko popadł w zapomnienie.

Nawiedzone rezydencje to podstawa każdego szanującego się horroru, a Kuon dodał coś od siebie do zwykłej formuły, przenosząc nas w japońską przeszłość, stawiając jej bohaterki-kapłanki przeciwko tajemniczej pladze pokręconych humanoidalnych stworzeń. Jest kilka mrożących krew w żyłach momentów i przelewania mnóstwa krwi. Niestety, ale gracze mający do czynienia z Kuon narzekają na niezwykle ociężały system walki, powtarzalność i ogólny brak głębi.

Obecnie Kuon jest tak rzadką grą, że sam jego luźny dysk jest wart więcej niż „nowa” cena większości innych cennych gier na PS2. Mówimy tutaj o kwotach od 2000 zł do 6000 zł. Teraz gdy From Software jest powszechnie znaną marką w branży gier, jest to bardziej przedmiot kolekcjonerski niż kiedykolwiek. Jest to jedyny relikt, który może przypomnieć czasy, gdy From Software mogło zrobić słabą grę.

Enea Bydgoszcz Cycling Challenge 2023

QUIZ Dragon Ball (1986). Jak dobrze pamiętasz przygody młodego Son Goku i jego przyjaciół?

Pytanie 1 z 11
Ile gwiazd znajduje się na Smoczej kuli Goku w pierwszym odcinku Dragon Ball'a?