Pocahontas istniała naprawdę - jak wyglądała?

i

Autor: Adam Jones - CC BY-SA 2.0 fragment portretu Pocahontas z Virginia State House

Bajki Disneya

Pocahontas istniała naprawdę - jej historia daleka była od bajkowej. Jak wyglądała? Co ją łączyło z Johnem Smithem?

2023-10-26 16:01

Księżniczka Pocahontas żyła naprawdę, choć swoje tragiczne życie skończyła jako Rebecca Rolfe. Prawdziwy był też John Smith, który - chociaż w filmie był jej miłością - w prawdziwym życiu miał inną rolę. Jak przebiegało życie córki wodza i kto jeszcze istniał naprawdę? Czy doczekała się happy endu jak swoja Disneyowska odpowiedniczka?

Pocahontas. Które postaci z bajki Disneya istniały naprawdę?

Jako że Pocahontas, film Disneya z 1995 roku, opowiadał o postaci historycznej, znajdziemy tu wiele odniesień do rzeczywistości. O ile jednak przydomki i nazwiska są te same, ich historii daleko od faktów. Scenarzyści Disneya bardzo mocno podkolorowali tragiczne życie młodej córki wodza, zmienili też relacje między postaciami. Kto zatem istniał w rzeczywistości?

  • Pocahontas - córka wodza Powatanów;
  • wódz Powatan - ojcec Pocahontas;
  • plemię Powatanów;
  • John Smith - angielski kolonizator, który jednak wyglądem nie przypominał przystojnego Smitha z bajki; ponadto z Pocahontas łączyła go wyłącznie przyjaźń;
  • Kocoum - niektóre źródła podają, że tak właśnie nazywał się pierwszy mąż prawdziwej Pocahontas, zbieżność imion może nie być przypadkowa.

Prawdziwa Pocahontas - historia. Od plemienia do Białego Domu

Pocahontas zwana później nie do końca słusznie księżniczką, urodziła się w 1595 roku, a co nastąpiło, przypominało bardziej tragedię, niźli bajkę. Z pewnością również nie dane jej było doświadczyć szczęśliwego zakończenia. Jedyne, jakie dostała, nadeszło ledwie 22 lata później, w 1617 roku, gdy zmarła w Wielkiej Brytanii.

Na imię dano jej Matoaka, czyli Białe Piórko. Pocahontas to jedynie przezwisko, którego w dzieciństwie miał używać wobec niej ojciec - wódz Powatan. Choć ma oznaczać psotnicę, według niektórych źródeł wydźwięk przezwiska był o wiele bardziej negatywny. Czy Pocahontas była oczkiem w głowie ojca? Biorąc pod uwagę, że liczbę jego dzieci szacuje się na ok. 90, nie jest to zbyt prawdopodobne.

W dość młodym wieku została wydana za mąż za wspomnianego wyżej Kocouma (lub Kokuma) pochodzącego z Federacji Powatańskiej. Kilka lat później na scenę wchodzi John Smith, filmowa miłość Disneyowskiej Pocahontas, z którym w prawdziwym życiu łączyła ją wyłącznie przyjaźń. Smithowi nie można było przypisać przesadnej urody, on sam jednak ewidentnie lubił przypisać sobie wydarzenia, które nie znajdowały potwierdzenia w faktach. Swoje przygody bowiem spisywał, a następnie sprzedawał.

I tak, według jego relacji, w 1607 roku miał zostać napadnięty przez Indian. Od śmierci miała go uratować właśnie młoda Pocahontas. Sam John Smith miał wtedy 26 lat. Od tego momentu rozpoczęła się znajomość pary, a następnie przyjaźń. Na niewiele się ona zdała, gdy zaledwie 6 lat później kapitan Samuel Argall pojmał i uwięził Pocahontas, prawdopodobnie po to, by następnie wymienić ją na zakładników przetrzymywanych przez Powatanów. W tle cały czas toczył się raz gasnący, raz przybierający na sile konflikt między kolonizatorami a rdzennymi mieszkańcami.

Pocahontas istniała naprawdę - jak wyglądała?

i

Autor: Architect of the Capitol Obraz przedstawiający chrzest Pocahontas / John Gadsby Chapman, Baptism of Pocahontas (1840)

Tu zaczyna się przygnębiająca, druga część życia księżniczki. Historycy nie są zgodni co do tego, czy w trakcie niewoli Pocahontas była dobrze traktowana. Sami kolonizatorzy w zapiskach mieli wspominać o wykorzystywaniu jej. Do wymiany jeńców nie doszło. W trakcie przetrzymywaniu przez Anglików, ochrzczono ją i nadano imię Rebecca oraz nauczono angielskiego. Wmówiono jej również, że jej przyjaciel, John Smith, nie żyje. W rzeczywistości, ranny, wrócił do Anglii. W 1614 roku, w wieku 19 lat, wyszła za mąż za bogatego wdowca, plantatora tytoniu, Johna Rolfa. Zgodę na małżeństwo wydał jej ojciec.

Dopiero akt małżeństwa poskutkował wymianą więźniów, a między kolonizatorami i plemieniem zapanował pokój. Rok po ślubie na świat przyszedł syn pary, Thomas. Jego potomkinią była Edith Wilson, żona 28. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Woodrowa Wilsona.

Rok po urodzeniu syna Rebecca Rolfe z mężem wyjechała do Anglii. Przedsięwzięcie finansowane przez Kompanię Wirgińską miało na celu zebranie środków na dalsze działania na Nowym Lądzie oraz namawianie prominentnych Anglików do przeprowadzki. Rebecca nie zdawała sobie raczej sprawy z tego, że miała wystąpić przed bogatymi Anglikami jako żywa reklama kolonizatorskiego przedsięwzięcia - Indianka mówiąca po angielsku, ochrzczona i ze znajomo brzmiącym imieniem i nazwiskiem miała świadczyć o tym, że dalekie tereny są bezpieczne, a cały proces przebiega bezproblemowo, przynosząc same sukcesy, toteż warto go kontynuować. Podczas pobytu spotkała Johna Smitha.

Wyprawa miała być ogromnym sukcesem finansowym, Rebecce nie było jednak dane cieszyć się konsekwencjami - zachorowała, a następnie w wieku ledwie 22 lat zmarła w Anglii, gdzie została pochowana. Nieznana jest przyczyna jej śmierci, przypuszcza się natomiast, że nie była po prostu przystosowana do europejskich warunków pogodowych.

Pocahontas istniała naprawdę - jak wyglądała?

i

Autor: CC BY 4.0 Zdjęcie portretu Pocahontas

Pocahontas - bajka w skrócie

Do lądu Nowego Świata przypływa angielski statek, wieszcząc niebezpieczeństwo. Obecność kolonizatorów oraz chciwych poszukiwaczy złota to złe wieści dla rdzennych mieszkańców.

Córka wodza Indian, Pocahontas, nie zważając na niebezpieczeństwo, interesuje się przybyszami. Tak poznaje Johna Smitha, który wraz z pazernym Gubernatorem Ratcliffem przybył na jej ziemie.

Szybko okazuje się, że Smithowi daleko charakterem do towarzysza, a para spędza coraz więcej czasu razem. Pocahontas wprowadza przystojnego Anglika w świat swoich wierzeń i zaprzyjaźnia z ożywioną naturą. Zapoznaje go także ze swoimi przyjaciółmi - szopem i kolibrem.

Miłość rozkwita, a John Smith z pomocą pięknej Indianki i mądrej Babci Wierzby zaczyna rozumieć, że dwa światy - kolonizatorów i rdzennych mieszkańców - muszą nauczyć się żyć w pokoju. 

Harry Potter: QUIZ. Śmierciożerca czy Członek Zakonu Feniksa. Po której stronie staniesz?

Pytanie 1 z 9
Czarne czy białe?