Ciekawostki

Podwójny deszcz spadających gwiazd w listopadzie 2023! Niesamowite zjawiska astronomiczne, które przerażały naszych przodków!

2023-11-15 9:14

Niesamowite zjawiska astronomiczne obserwować będziemy mogli w listopadzie 2023! Jeśli tylko dopisze nam ładna pogoda, to pierwsze z nich zagości na naszym niebie już 8.11.23! Przed nami między innymi dwa roje meteorytów i wielka noc spadających gwiazd, której nie możecie po prostu przegapić! Więcej informacji znajdziecie w tym artykule!

Spis treści

  1. Deszcz Taurydów 2023 - kiedy obserwować?
  2. Deszcz Leonidów w listopadzie 2023 - o której i jak oglądać?
  3. Spadające gwiazdy - niesamowite zjawiska astronomiczne, które przerażały naszych przodków! 

To będzie prawdziwie zachwycający listopad! Przed nami niesamowite zjawiska astronomiczne. Pierwsze z nich - Koniunkcja Wenus i Księżyca w listopadzie 2023 nastąpi już w czwartek 9 listopada. Około godziny 10:00 naszego czasu ciała niebieskie ustawią się w jednej linii. Zasłonięcie będzie widoczne na wysokości 30 stopni nad horyzontem. By zauważyć zjawisko, powinniśmy patrzeć w stronę południowo-zachodnią. Zjawisko nasuwania Księżyca potrwa zaledwie 43 sekundy, więc lepiej go nie przegapić! Wenus pozostanie za naszym satelitą przez około godzinę. Ale to nie wszystko, co będzie można obserwować w tym miesiącu! Przed nami deszcz Taurydów, a następnie deszcz Leonidów 2023!

"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps

Deszcz Taurydów 2023 - kiedy obserwować?

Pierwszy z rojów spadających gwiazd rozpoczął się 20 października i potrwa aż do 10 grudnia. Najlepszym dniem do jego obserwacji będzie jednak 12 listopada (niedziela). Wtedy to możemy spodziewać się około 5 gwiazd na godzinę. Jeśli uda nam się je zaobserwować, to nie będziemy żałować. Te 'spadające gwiazdy. emitują błyski i są niezwykle jasne! Według NASA źródłem Taurydów może być kometa 2P/Encke, która kilkaset lar temu najprawdopodobniej zostawiła ślad skalistego gruzu w pobliżu orbity naszej planety.

Deszcz Leonidów w listopadzie 2023 - o której i jak oglądać?

Leonidy są związane z kometą 55P/Tempel-Tuttle, która należy do grupy komet typu Halleya. Spadają niezwykle szybko, dzięki czemu zjawisko jest naprawdę imponujące i na dodatek czeka nas jeszcze w tym miesiącu. Ich aktywność trwać będzie od 10 do 23 listopada, a najlepsze dni do obserwacji to 17-18 listopada (piątek i sobota). W tym wypadku w ciągu godziny możemy zaobserwować około 10-15 spadających gwiazd.

Spadające gwiazdy - niesamowite zjawiska astronomiczne, które przerażały naszych przodków! 

O spadających gwiazdach nasi przodkowie nie wiedzieli wiele, jednak istniało na ten temat sporo przesądów. Słowianie wierzyli na przykład, że spadająca gwiazda to przelatująca dusza nieochrzczonego dziecka. Pod postacią spadającej gwiazdy miał się też pokazywać Latawiec - demon z wierzeń słowiańskich. Spadających gwiazd nie należało obserwować - mogło to zwiastować naszą śmierć..

Masz dla nas ciekawy nerd-temat? Zgłoś go na nerdsfera@grupazpr.pl! Odwiedź nas również na Facebooku NerdSfera - fantastyczna strona życia i Twitterze

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii