Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

Problem z kosmicznymi śmieciami. NASA wybrała firmy do sprzątania w kosmosie

2023-08-29 8:26

Śmieci w kosmosie to olbrzymi problem, który może ludziom poważnie przeszkodzić w podboju kosmosu. Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, które firmy dostaną fundusze na rozwój technologii ograniczających problemy z kosmicznymi śmieciami na orbicie i osadzaniem pyłu na powierzchni planet i księżyców. Czeka nas wielkie sprzątanie w kosmosie.

Spis treści

  1. Wielkie sprzątanie śmieci w kosmosie
  2. Kosmiczne śmieci utrudniają podbój kosmosu
  3. Jak posprzątać kosmos?
  4. NASA ma problem z kosmicznym pyłem

Wielkie sprzątanie śmieci w kosmosie

NASA wybrała sześć niewielkich firm amerykańskich, które otrzymają łącznie 20 milionów dolarów. Mają rozwinąć technologie dotyczące dwóch wyzwań w kosmicznej eksploracji: śmieci kosmicznych na orbicie i pyłu na powierzchni. Firmy mają opracować prototypy, które zostaną sprawdzone podczas lotów kosmicznych. Jest to kontynuacja wsparcia udzielanego wcześniej w ramach Small Business Innovation Research (SBIR), programu NASA obejmującego firmy zatrudniające mniej niż 500 pracowników. W program zainwestowano do tej pory prawie 180 milionów dolarów.

Kosmiczne śmieci utrudniają podbój kosmosu

Na niskiej orbicie okołoziemskiej (ang. LEO) znajduje się coraz więcej kosmicznych śmieci – członów rakiet kosmicznych, satelitów, które już przestały funkcjonować, innych fragmentów. Stwarza to zagrożenie dla obecnie działających satelitów, dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwiększa koszty lotów kosmicznych (np. konieczność zużywania paliwa na manewrowanie, aby ominąć groźne elementy). Aby ograniczyć ten problem, mają zostać opracowane cztery technologie.

Jak posprzątać kosmos?

Jak można się domyślić sprzątanie w kosmosie nie jest łatwe. Firmy, które zostały wybrane przez NASA do sprzątania kosmicznych śmieci, mają się zająć technologiami które mają w tym pomóc.

  • Firma Busek (Natick, Massachusetts, USA) ma ulepszyć możliwości napędów impulsowych i autonomicznego zejścia z orbity (deorbitacji) dla małych satelitów wykorzystujących nietoksyczny materiał pędny.
  •  CU Aerospace (Champaign, Illinois, USA) opracuje silnik do stosowania w małych satelitach, aby umożliwić wielokrotne misje wychwytywania kosmicznych śmieci i zrzucania wielu ładunków do 180 kg w ciągu pięciu lat.
  •  Firma Flight Works (Irvine, Kalifornia, USA) ma za zadanie przenieść swoją technologię wbudowanych możliwości tankowania na potrzeby misji aktywnego usuwania kosmicznych śmieci.
  •   kolei Vestigo Aerospace (La Canada Flintridge, Kalifornia, USA) zademonstruje technologię kosmicznych żagli do deorbitacji małych satelitów, aby sprawdzić czy niezawodnie otwierają się nawet po pięciu latach przebywania na orbicie.

NASA ma problem z kosmicznym pyłem

Agencja kosmiczna myśli też o technologiach potrzebnych przy eksploracji powierzchni planet i księżyców, a w szczególności Księżyca i Marsa. W tym przypadku problemem jest pył, który znacznie skraca czas użytkowania łazików czy innych instrumentów. W tym zakresie wybrano dwie technologie. Firma Applied Material Systems Engineering, Inc. (Streamwood, Illinois, USA) zademonstruje w symulowanych środowiskach kosmicznych swoją technologię powłok odpychających pył. Natomiast ATSP Innovations (Houston, Teksas, USA) stworzy prototypowe rozwiązania w zakresie materiałów łożyskowych.