Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Przesądy

Piątek 13. Dlaczego ta data jest pechowa?

2023-10-12 14:25

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, to nadal wiele osób wierzy w to, że piątek 13. jest datą pechową. Jeśli jesteście przesądni, to sprawdźcie, dlaczego ten dzień uznawany jest za pechowy i czego nie należy robić w piątek 13. żeby nie ściągnąć na siebie pecha. Wszystkie informacje na temat pechowej liczby 13. najdziecie poniżej.

Spis treści

  1. Jakie rzeczy przynoszą pecha?
  2. Dlaczego numer 13. jest pechowy?
  3. Dlaczego piątek 13. jest pechowy?
  4. Pechowe dni w innych krajach
  5. Czego nie robić w piątek 13.?

Jakie rzeczy przynoszą pecha?

Ludzie od zawsze starali się unikać rzeczy, które mogą przynieść im pecha. Wiele osób do tej pory nie sadzi w ogrodach drzew, które mogą przynieść pecha, a w domach nie trzymają kwiatów, które przynoszą nieszczęście. Zwiastunami nieszczęścia były: zbite lustro i czarny kot, który przebiegł drogę. O ile bez problemu możemy unikać rzeczy, które przynoszą pecha, to już z unikaniem pechowego piątka 13. może być trudniej. Warto wiedzieć, dlaczego ta data uznawana jest za pechową.

Dlaczego numer 13. jest pechowy?

W wielu krajach liczba 13. często uznawana jest za pechową. Według numerologów trzynastka jest pechowa, bo następuje po 12, a ta liczba jest często uważana za liczbę doskonałą. Jest to liczba miesięcy, godzin czy znaków zodiaku. Ciekawostką jest, że niektóre linie lotnicze nie mają trzynastego rzędu, hotele pokojów z tym numerem a budynki – trzynastu pięter. U wielu osób niechęć do tej liczby może nawet wywoływać fobie – triskaidekafobię, czyli lęk przed trzynastką.

Dlaczego piątek 13. jest pechowy?

Najpopularniejsza teoria związana z tym, dlaczego piątek 13. jest pechowy, związana jest z datą schwytania rycerzy zakonu templariuszy właśnie w piątek 13 października 1307 r. przez króla Francji Filipa IV. Wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay przed śmiercią przeklął władcę i papieża Klemensa V, obaj mężczyźni zmarli w ciągu roku od rzucenia klątwy. Często nawiązuje się również do ostatniej wieczerzy Chrystusa, bo 13. apostołem przy stole był Judasz, a ukrzyżowanie Jezusa, miało nastąpić w piątek. Lęk przed piątkiem 13. ma swoją specjalną nazwę – to paraskewidekatriafobia. Taka pechowa data w kalendarzu wypada nie częściej niż 3 razy w ciągu roku.

Pechowe dni w innych krajach

Chociaż piątek 13. jest najsłynniejszym pechowym dniem to w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy dzień uznaje się wtorek 13., a we Włoszech – piątek 17.

Czego nie robić w piątek 13.?

Wiele osób tego dnia unika podejmowania ważnych decyzji i unika rozpoczynania nowych projektów lub planów. Podpisywanie umów, zawieranie znajomości, robienie zakupów czy wyjazd na wakacje to rzeczy, których najczęściej unikaj a przesądne osoby tego dnia. Dla wielu osób nie jest to również dobra data na obcinanie włosów czy zabiegi kosmetyczne. W piątek 13. osoby przesądne nie powinny: wstawać lewą nogą, jeść rzeczy, którymi mogą się zakrztusić, nie przechodzić pod drabiną, nie robić zeza (bo może zostać na stałe), uważać, by nie rozsypać soli i nie zbić lusterka, nie kłaść torebki na podłodze i nie chodzić samemu wieczorem. Jeśli wierzycie w talizmany odganiające pecha, to szukajcie czterolistnych koniczynek, które jeśli wierzyć przesądom, aby zadziałały, podobno trzeb zjeść.

Zabobony i przesądy w Polsce. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Gdy kobieta ładnie wygląda w ciąży to...