WYWIAD

RekoDzieło Kas - rozmawiamy o miłości do tworzenia, słowiańskich ubraniach i dodatkach! [WYWIAD]

2024-05-02 14:22

Marzy wam się piękna słowiańska koszula lub suknia? Chcielibyście mieć w swojej garderobie ręcznie wykonane ubrania i dodatki, które inspirowane są słowiańskim folkiem lub historycznymi krojami? RekoDzieło Kas to maleńka działalność, którą prowadzi szczęśliwe małżeństwo. Kochają to, co robią i swoją pasją postanowili dzielić się ze światem. Tworzą ponadczasowe stroje, biżuterię i dodatki. Przeczytajcie nasz wywiad w poniższym artykule!

RekoDzieło Kas to wprost magiczne Stroje Średniowieczne i Słowiańskie. Jakie są początki zaistnienia projektu na rynku? Czy było to zwykłe 'szycie do szuflady' i dla znajomych, czy też od początku miało stać się poważnym przedsięwzięciem?

- Nigdy nie sądziłam, że będzie to moje główne życiowe zajęcie. Lata temu zainteresowałam się folklorem, słowiańskością i rekonstrukcją historyczną. Potrzebowałam coś na siebie włożyć i stwierdziłam, że sama spróbuję coś uszyć. Pierwsza suknia faktycznie najpiękniejsza nie wyszła, ale na drugiej i trzeciej nie popełniłam już tylu błędów. Znajomi, widząc, że poszło mi całkiem nieźle, poprosili, bym im też coś uszyła, więc się zgodziłam. I tak jakoś to poszło, przyjmowałam wtedy drobne zlecenia na odzież do rekonstrukcji historycznej.

Co do strojów słowiańskich, to mocniej zainspirowałam się gdzieś w latach 2019/2020, chciałam stworzyć coś, co będzie jednocześnie ludowe, ale też i moje. Uszyłam kilka ubrań damskich i męskich i nagle okazało się, że jest to szał. Ludzie przychodzili ze swoimi pomysłami na ubrania, które miały nawiązywać do ubrań historycznych czy ludowych, będąc jednocześnie bardzo nowoczesne w formie. W międzyczasie był nasz ślub, na słowiańskie wesele uszyłam sobie sukienkę, którą później wiele przyszłych panien młodych mnie pytało. To był mniej więcej ten moment, gdzie uznałam, że to dobry czas, by stworzyć sklep i jakoś to wszystko u standaryzować, by ułatwić życie i sobie i innym. Mój mąż zajął się kaletnictwem, ja krawiectwem i tak sobie wspólnie działamy.

Skąd czerpiecie inspiracje na coraz to nowe modele strojów? Pochodzą z waszej głowy, czy też czerpiecie ze źródeł historycznych?

Ubrania słowiańskie są inspirowane słowiańskim folklorem. Czasem jest to mocna inspiracja, czasem luźna interpretacja. Przeglądając stroje ludowe (nie tylko Polskie, ale na pochodzące z całej słowiańszczyźny) widać wspólne elementy. Wokół takiego elementu lubię zbudować cały strój. Wiele damskich ubrań robię z marszczeniem wokół szyi, bardzo bufiastymi rękawami lub zdobionymi zapinanymi mankietami, a ubrania męskie ze stójkami i różnymi ozdobnymi wstawkami.

Ubrania do rekonstrukcji historycznej to zaś inna bajka, bo tu nie ma zbyt wiele miejsca na inspiracje i trzeba trzymać się źródła historycznego na tyle, na ile to możliwe. Są wykopaliska zachowane w na tyle dobrym stanie, że da się zrobić niemal idealną kopię. Ale są też takie, które są szczątkami, wtedy trzeba sięgnąć też do innych źródeł (np. ikonografii albo podobnych znalezisk w okolicy) i spróbować stworzyć rekonstrukcję ubrania. To wszystko ma na celu oddanie średniowiecznego ubioru w jak najwierniejszy sposób.

Kto zazwyczaj zaopatruje się stroje? Czy trafiają one tylko w ręce pasjonatów larpowania i rekonstrukcji, czy też może są wzory, materiały i kolory, które znów stały się modne?

Ubrania historyczne kupują głównie rekonstruktorzy, choć zdarza się, że do naszego kramu wchodzi turysta, który po prostu chce „strój wikinga” i wcale nie ma zamiaru nikogo rekonstruować. Wiem, że zdarzają się zakupy na larpy czy sesję zdjęciową, ale jednak te historyczne stroje, a szczególnie te droższe, szyte lub wykańczane ręcznie, kupują 'rekoni'.

Przy strojach słowiańskich jest zdecydowanie szersza gama klientów. Z racji, że szyję ubrania od bardzo skromnych i prostych, po wielkie i szalone, nadają się na dużo więcej okazji. Ludzie ubierają je na święta (nie tylko te słowiańskie), festiwale, słowiańskie ceremonie, często na ważne uroczystości, np. ślub, niekoniecznie swój. Ale mamy też w ofercie ubrania mniej strojne, które z powodzeniem nadają się do codziennego noszenia. Najczęściej kupują je osoby lubiące modę ludową i chcące wzbogacić swoją szafę o coś słowiańskiego.

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku

Na stronie i w social mediach znajdziemy sporo zdjęć, które wskazują, że wiele par wybiera tradycyjne stroje Słowiańskie na swoje śluby. Czy to coraz popularniejszy w Polsce trend? Ile par rocznie zgłasza się po swoją weselną 'wyprawkę'?

Ciężko mi dokładnie podać liczbę, bo nie każdy przy składaniu zamówienia chwali się potrzebne mu te ubrania. Jednak zdecydowanie jest to rosnący trend. Wszystko, co ludowe, folkowe i słowiańskie jest coraz popularniejsze. 10 lat temu stroje w tym stylu widywałam tylko na małych ślubach w zamkniętych rodzimowierczych społecznościach. Dziś widzę słowiańskie motywy na ślubach cywilnych, humanistycznych i kościelnych.

RekoDzieło Kas to nie jedyna firma, która zajmuje się tworzeniem tego typu kreacji. Co was wyróżnia na rynku?

Bardzo stawiam na bliskie relacje z odbiorcami i wysoką jakość produktów. Regularnie pokazuję w social mediach co słychać w pracowni i nad czym aktualnie pracuję ja bądź mój mąż. Wiem, że moi klienci oraz obserwatorzy doceniają to, że ubrania tworzy osoba, która kocha folk, ludową modę i aktywnie działa w rekonstrukcji historycznej, a nie firma z anonimową krawcową. Myślę, że to też widać na moich profilach. Można tam znaleźć relacje z wyjazdów (z których też przywożę sporo zdjęć i filmów), pomysły na stylizacje, poradniki nie brakuje też treści humorystycznych. Nawet czasem zdarza mi się nagrywać tiktoki, gdy ktoś złapie mnie na żywo. :) Chętnie dzielę się moją wiedzą, wymieniam wiadomości z osobami, które mnie obserwują, piszę newsletter, a niedługo wychodzi mój pierwszy ebook.

Bardzo też zależy mi na tym, by rzeczy zakupione w moim sklepie służyły latami. Stawiam na wysoką jakość tkanin i solidne wykonanie. Jeśli klient chce wprowadzić zmiany do dowolnego modelu ubrania, na ogół nie mam z tym problemu, zawsze może też liczyć na poprawki czy drobne naprawy w cenie. Do tego od niedawna tworzymy również dodatki folkowe, takie jak chusty z własnymi wzorami czy korale z wysokiej jakości lakierowanego drewna, czego na rynku wcale nie jest aż tak dużo. Można u nas zakupić niemal kompletny strój, w którym wszystko będzie do siebie pasowało.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując suknię Słowiańską?

Na gust i preferencje przyszłej noszącej – w końcu to ona będzie w niej chodzić!

Czy można Was spotkać na żywo i zobaczyć gdzieś wasze wyroby?

Oczywiście! Każdego lata wybieramy się z naszym kramikiem na festiwale w całej Polsce. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia nas, można porozmawiać, przekopać wieszak w poszukiwaniu wymarzonej koszuli czy sukni. Informację o naszych wyjazdach zawsze podaję na Instagramie.

Jaki jest koszt zamówienia i ile trzeba czekać na jego realizację?

Nie jestem w stanie prosto odpowiedzieć, bo ceny są bardzo rozbieżne. Ubrania słowiańskie w większości mieszczą się w widełkach 350-1000zł. Stroje historyczne są dużo bardziej rozbieżne, ze względu na możliwość ręcznego szycia. Czas oczekiwania jest zależny od natężenia zamówień, natomiast zazwyczaj trzeba poczekać około miesiąca. Natomiast drobne dodatki takie jak chustka czy korale do wydatek rzędu 40-150zł i wysyłka jest po maksymalnie kilku dniach.

RekoDzieło Kas znajdziecie między innymi na stronie rekodzielokas.plFacebooku i Instagramie!

QUIZ: Czy rozpoznasz potwory z Wiedźmin 3: Dziki Gon po samych zdjęciach?
Pytanie 1 z 11
Co to za potwór?
Wiedźmin 3 potwory