Spis treści
- Pełnia różowego księżyca - zwyczaje, tradycje, przesądy
- Pełnia różowego księżyca w kwietniu 2024 - kiedy oglądać?
- Nazwy pełni Księżyca - jakie są w roku?
Różowy Księżyc w kwietniu 2024 zagości na naszym niebie! Od wieków ludzkość fascynuje ciągły cykl księżyca. Niektórzy uważają, że ma on istotny wpływ nie tylko na zbiory lecz również nasze samopoczucie. Niektórzy z nas mogą odczuwać zdenerwowanie, niepewność i mieć znaczące problemy z zasypianiem. Różowy księżyc powoduje również ,,rozdrapywanie danych ran" i emocjonalne powracanie do wciąż bolących nas strat. Ale czy Księżyc naprawdę będzie w takim kolorze? Skąd wzięła się taka nazwa zjawiska?
Pełnia różowego księżyca - zwyczaje, tradycje, przesądy
Pełnia księżyca zawsze była zjawiskiem, które zachwycało ludzi. Różowy Księżyc nazwany został tak przed wiekami i jest to oficjalna nazwa kwietniowej pełni księżyca. Ta tajemnicza nazwa wywodzi się z tradycji i obserwacji rdzennych Amerykanów, a dokładnie od okresu kwitnienia floksa szydlastego – zimozielonej rośliny o intensywnie różowych kwiatach. Jak już się zapewne domyślacie, księżyc nie będzie miał różowej barwy.
Nasi przodkowie wierzyli, że pełnia różowego księżyca jest okresem niezwykle szczęśliwym. Planowano na jej nastanie... małżeństwa! Dbano właśnie o to, aby wesela odbywały się w trakcie trwania pełni (2 dni), ponieważ przepowiadało to powodzenie w życiu i liczne potomstwo młodej parze. Księżyc odgrywał wyjątkową rolę przez długi czas również w polskiej kulturze. Był prawdziwą inspiracją dla twórców - pieśniarzy, poetów, pisarzy.
Polecany artykuł:
Pełnia różowego księżyca w kwietniu 2024 - kiedy oglądać?
Kiedy jest różowy Księżyc 2024? Już 24 kwietnia będziemy mogli zobaczyć niezwykłe wydarzenie. Oglądać będziemy je mogli już od godziny1:50, a jest to środa. To jednak nie wszystko! Zobaczymy również rój Lirydów.
Zobacz też: Kiedy jest noc spadających gwiazd w kwietniu? Gdzie oglądać rój Lidrydów?
Nazwy pełni Księżyca - jakie są w roku?
Każda pełnia ma swoją nazwę związaną z danym miesiącem. Nazwy pełni Księżyca wywodzą się najczęściej od momentu wegetacji roślin, pogody lub zwierząt, które są aktywne w tym okresie. Oto wszystkie nazwy pełni Księżyca:
- styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca,
- luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca,
- marzec: Pełnia Robaczego Księżyca,
- kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca,
- maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca,
- czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca,
- lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca,
- sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów,
- wrzesień: Księżyc Żniwiarzy lub Plonów,
- październik: Księżyc Myśliwych,
- listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca,
- grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca.