Lirydy - spadające gwiazdy w kwietniu
Wiosenny rój Lirydów jest pierwszym rojem, o którym wspominają starożytne kroniki. Najwcześniejsze wzmianki na temat tych meteorów można znaleźć już w chińskich zapiskach datowanych na rok 2000 p.n.e. Lirydy to rój meteorów związany z kometą Thatchera, których radiant znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów: Lutni i Herkulesa.
Aktywność tego roju wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia, natomiast maksimum Lirydów wypada 22 kwietnia 2023 i to wtedy najlepiej je obserwować. Najlepsze warunki do obserwacji roju meteorów będą w drugiej połowie nocy. Wtedy to najlepiej widoczna jest cała konstelacja Lutni, warto wtedy patrzeć nad południowo-wschodni horyzont.
Zenitalna liczba godzinna (ZHR), która oznacza ilość meteorów, które można zaobserwować podczas jednej godziny w zenicie, wynosi dla Lirydów od 18 do 90 meteorów. Nie jest to stała liczba.
Rekordowy deszcz Lirydów zarejestrowano w roku 1803, amerykańscy obserwatorzy odnotowali wtedy maksimum Lirydów z ZHR rzędu 700 spadających gwiazd na godzinę!
Przesądy związane ze spadającymi gwiazdami
W folklorze chrześcijańskim spadająca gwiazda oznaczała przejście duszy z Czyśćca do Nieba. Uważano, że skoro dusza idzie do Nieba przed oblicze Boga, to „przy okazji” może „wziąć” ze sobą nasze życzenie. I stąd wziął się zwyczaj wypowiadania w myślach życzeń, gdy widzimy meteor.
W folklorze muzułmańskim spadające gwiazdy to kamienie ciskane przez anioły, aby odpędzić dżinny od nieba.
Spartanie uznawali meteor za znak mówiący o tym, że król zgrzeszył i powinien abdykować.
Rzymianie uznawali spadające gwiazdy za zapowiedź narodzin dziecka lub innych doniosłych wydarzeń.
Jest również inny mniej radosny przesąd związany ze spadającymi gwiazdami. Wierzono również, że zobaczenie spadającej gwiazdy zwiastuje nieszczęścia lub śmierć, zwłaszcza jeśli spadająca gwiazda leciała w lewą stronę obserwującej ją osoby. Żeby zapobiec nieszczęściu, w takich przypadkach doradzano szybkie odwrócenie się, aby przesunąć punkt upadku na prawą stronę.