Pełnia księżyca

i

Autor: Canva

Przesądy

Superpełnia księżyca! Pełnia Księżyca w sierpniu 2023 jest prawdziwie magiczna. Co przynosi nam Niebieski Księżyc?

2023-08-30 8:42

Już wkrótce będziecie mieli okazje podziwiać kumulację Niebieskiego Księżyca i superpełni. Warto wiedzieć, że pełnie Księżyca to zjawiska, którym przypisywano właściwości magiczne. Najbliższa pełnia będzie wyjątkowa, warto nie tylko obserwować to zjawisko, ale widzieć jakie magiczne obrzędy wykonywano kiedyś podczas pełni, aby zyskać przychylność Księżyca.

Spis treści

  1.  Kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
  2. Co to jest superpełnia?
  3. Magiczne właściwości pełni Księżyca
  4. Przesądy związane z pełnią Księżyca

 Kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni

W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Chociaż barwa naszego satelity na to nie będzie wskazywała to, ponieważ jest to druga pełnia w jednym miesiącu kalendarzowym, to ta pełnia nazwana jest również Niebieskim Księżycem.

Co to jest superpełnia?

Superpełnia to zjawisko powstające, kiedy Księżyc jest w odległości około 360 tys. km od Ziemi. Podczas najbliższej superpełni będzie to dokładnie 357 344 km. W tym okresie nasz satelita jest wyjątkowo blisko Ziemi, co oznacza, że będzie znacznie większy niż zazwyczaj. Superpełnię można obserwować kilka razy w roku. Tegoroczny sierpniowy Blue Moon jest wyjątkowy również ze względu na fakt, że mamy do czynienia z dwiema następującymi po sobie superpełniami, a nie „zwykłymi” pełniami.

Magiczne właściwości pełni Księżyca

Księżyc pojawiał się w wielu kulturach i wierzeniach. To właśnie on pojawiał się w historiach o stworzeniu świata oraz w licznych przesądach. Warto pamiętać, że przez długi czas ludzie organizowali swoje życie zgodnie z kalendarzem księżycowym, a następujące po sobie pełnie wyznaczały kolejne etapy w życiu ludzi – mamy więc pełnie, które wyznaczały zebranie plonów czy łowy. Chociaż wiara w magiczną moc Księżyca nie jest popularna to i tak pamięć o niektórych przesądach związanych z nim przetrwała. Pełnia miała burzyć krew i wzmagać agresję, nawet współczesne statystyki policyjne potwierdzają, że właśnie w czasie pełni obserwuje się więcej przestępstw. Położne w szpitalach twierdzą, że w tym właśnie czasie rodzi się więcej dzieci. Co by tłumaczyło dwoistą naturę Księżyca, który symbolizował zarówno narodziny, jak i śmierć. Sprawdźcie jakie ciekawe przesądy związane są z pełnią księżyca.

Przesądy związane z pełnią Księżyca

Najbliższa pełnia będzie superpełnią, czy w takim razie rytuały i obrzędy związane z Księżycem będą działały lepiej? Tego nie wiemy, ale możemy podpowiedzieć, co robili nasi przodkowie podczas pełni.

  • Pełnia wysysa siły – wierzono, że spanie w świetle księżyca w pełni jest szkodliwe i wysysa siły z człowieka. Trudno się temu dziwić, bo jasne noce nie sprzyjają wysypianiu się i podczas pełni możemy czuć się zmęczeni i niewyspani. Dlatego tej nocy warto zrobić to co nasi przodkowie, czyli zasłonić okna i założyć opaskę na oczy, by się wyspać.
  • Ślub w czasie pełni – księżyc nie miał tylko negatywny wpływ na człowieka, wierzono, że małżeństwa zawarte podczas pełni zwiastują parze szczęście i dobrobyt.
  • Dziecko urodzone podczas pełni - dzieci urodzone podczas pełni mają charakteryzować się bystrością umysłu i sprytem.
  • Nowe plany w trakcie pełni Księżyca - jeśli planujecie zacząć nowy etap w swoim życiu to podobno najlepiej zrobić to podczas pełni, która ma nam pomóc w realizacji planu.
  • Ścinanie włosów podczas pełni – nasze babki wierzyły, że najlepszym sposobem na zachowanie pięknych i gęstych włosów jest ich podcinanie podczas pełni Księżyca.
  • Zdobycie ukochanego podczas pełni Księżyca - dawniej młode dziewczęta używały magii Księżyca by zdobyć ukochanego. Panny kłaniały się Księżycowi podczas pełni i podczas ukłonu wymawiały imię wybranka. Zdobyta w ten sposób przychylność Księżyca miała pomóc w zdobyciu uczuć wybranego chłopaka.

QUIZ: Jaki jest Twój znak zodiaku?

Pytanie 1 z 5
Które z tych słów pasuje do ciebie najbardziej?
VII Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka