Spis treści
- Kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
- Co to jest superpełnia?
- Magiczne właściwości pełni Księżyca
- Przesądy związane z pełnią Księżyca
Kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Chociaż barwa naszego satelity na to nie będzie wskazywała to, ponieważ jest to druga pełnia w jednym miesiącu kalendarzowym, to ta pełnia nazwana jest również Niebieskim Księżycem.
Co to jest superpełnia?
Superpełnia to zjawisko powstające, kiedy Księżyc jest w odległości około 360 tys. km od Ziemi. Podczas najbliższej superpełni będzie to dokładnie 357 344 km. W tym okresie nasz satelita jest wyjątkowo blisko Ziemi, co oznacza, że będzie znacznie większy niż zazwyczaj. Superpełnię można obserwować kilka razy w roku. Tegoroczny sierpniowy Blue Moon jest wyjątkowy również ze względu na fakt, że mamy do czynienia z dwiema następującymi po sobie superpełniami, a nie „zwykłymi” pełniami.
Magiczne właściwości pełni Księżyca
Księżyc pojawiał się w wielu kulturach i wierzeniach. To właśnie on pojawiał się w historiach o stworzeniu świata oraz w licznych przesądach. Warto pamiętać, że przez długi czas ludzie organizowali swoje życie zgodnie z kalendarzem księżycowym, a następujące po sobie pełnie wyznaczały kolejne etapy w życiu ludzi – mamy więc pełnie, które wyznaczały zebranie plonów czy łowy. Chociaż wiara w magiczną moc Księżyca nie jest popularna to i tak pamięć o niektórych przesądach związanych z nim przetrwała. Pełnia miała burzyć krew i wzmagać agresję, nawet współczesne statystyki policyjne potwierdzają, że właśnie w czasie pełni obserwuje się więcej przestępstw. Położne w szpitalach twierdzą, że w tym właśnie czasie rodzi się więcej dzieci. Co by tłumaczyło dwoistą naturę Księżyca, który symbolizował zarówno narodziny, jak i śmierć. Sprawdźcie jakie ciekawe przesądy związane są z pełnią księżyca.
Przesądy związane z pełnią Księżyca
Najbliższa pełnia będzie superpełnią, czy w takim razie rytuały i obrzędy związane z Księżycem będą działały lepiej? Tego nie wiemy, ale możemy podpowiedzieć, co robili nasi przodkowie podczas pełni.
- Pełnia wysysa siły – wierzono, że spanie w świetle księżyca w pełni jest szkodliwe i wysysa siły z człowieka. Trudno się temu dziwić, bo jasne noce nie sprzyjają wysypianiu się i podczas pełni możemy czuć się zmęczeni i niewyspani. Dlatego tej nocy warto zrobić to co nasi przodkowie, czyli zasłonić okna i założyć opaskę na oczy, by się wyspać.
- Ślub w czasie pełni – księżyc nie miał tylko negatywny wpływ na człowieka, wierzono, że małżeństwa zawarte podczas pełni zwiastują parze szczęście i dobrobyt.
- Dziecko urodzone podczas pełni - dzieci urodzone podczas pełni mają charakteryzować się bystrością umysłu i sprytem.
- Nowe plany w trakcie pełni Księżyca - jeśli planujecie zacząć nowy etap w swoim życiu to podobno najlepiej zrobić to podczas pełni, która ma nam pomóc w realizacji planu.
- Ścinanie włosów podczas pełni – nasze babki wierzyły, że najlepszym sposobem na zachowanie pięknych i gęstych włosów jest ich podcinanie podczas pełni Księżyca.
- Zdobycie ukochanego podczas pełni Księżyca - dawniej młode dziewczęta używały magii Księżyca by zdobyć ukochanego. Panny kłaniały się Księżycowi podczas pełni i podczas ukłonu wymawiały imię wybranka. Zdobyta w ten sposób przychylność Księżyca miała pomóc w zdobyciu uczuć wybranego chłopaka.
Polecany artykuł: