Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Ciekawostki

Świąteczne wróżby i przesądy. Sprawdź, jak zapewnić sobie szczęście w nowym roku

2023-12-09 14:00

Już wkrótce obchodzić będziemy Święta Bożego Narodzenia. Przy tej okazji chcieliśmy przypomnieć pewne tradycyjne przesądy świąteczne i rytuały, które kiedyś odprawiano w tym okresie. Jeśli jesteście ciekawi, jak można wróżyć sobie podczas Świąt i jakie zwyczaje mają magiczną moc, to zapraszamy do naszego artykułu.

Spis treści

  1. Boże Narodzenie i słowiańskie Szczodre Gody
  2. Magiczne obrzędy w trakcie Świąt
  3. Przesądy świąteczne

W większości kultur okres przesilenia zimowego związany był z obchodzeniem różnego rodzaju świąt. Wiele polskich tradycji chrześcijańskich pochodzi z wierzeń i obrzędów słowiańskich. Kiedyś w trakcie zimowych świąt stawiano wróżby na nowy rok. Niektóre przesądy i rytuały z tamtych czasów przetrwały do dziś. Sprawdźcie, jakie wróżby i przesądy są związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie i słowiańskie Szczodre Gody

Zanim na ziemiach Polskich zaczęto obchodzić katolickie Boże Narodzenie, w podobnym okresie celebrowano Szczodre Gody. Było to święto związane z przesileniem zimowym, właśnie wtedy obchodzono zwycięstwo światła nad ciemnością, bo właśnie od tego momentu dni są coraz dłuższe. Szacuje się, że chrześcijańskie obrzędy pojawiły się na ziemiach polskich od X wieku, kiedy na tych terenach zaczęto przyjmować chrześcijaństwo. Pogańskie ”przyjście na świat Nowego Słońca” z czasem zastąpiono przyjściem na świat Syna Bożego. Prawdopodobnie ta zmiana dla Słowian nie była czymś nadzwyczajnym, ponieważ wierzono, że ich bogowie mieli swoich synów. Z czasem wierzenia słowiańskie zniknęły, ale zachowały się pewne wróżby i przesądy świąteczne, które swoje źródło mają z pogańskich wierzeń.

Magiczne obrzędy w trakcie Świąt

W wielu miejscach nadal wierzy się, że wykonywanie pewnych czynności w trakcie Świąt może odgonić pech i przynieść szczęście. Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale nawet ozdoby choinkowe mają swoje ukryte znaczenie i magiczną moc. Poniżej znajdziecie przykłady świątecznych magicznych obrzędów.

  • Łuski z karpia spożytego podczas Wigilii, należy zachować. Noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze. Dobrobyt miało przynieść również posiadanie w trakcie kolacji wigilijnej pieniędzy przy sobie.
  • Panny szukające męża powinny sprzątać dom zamiatając śmieci w kierunku „od drzwi”, aby nie odganiać kawalerów.
  • Można też wróżyć sobie, licząc pestki zjedzonego jabłka. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna i dana osoba znajdzie miłość w następnym roku.
  • Wróżby ze źdźbła siana spod obrusa. Jeśli dziewczyna wyciągnie zielone źdźbło – to wkrótce wyjdzie za mąż, jeśli źdźbło będzie zwiędłe – na męża trzeba będzie jeszcze poczekać, a jeśli jest żółte – to kobieta zostanie starą panną.

Przesądy świąteczne

Do najsłynniejszych przesądów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia zależą:

  • W dniu Wigilii nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo taka atmosfera będzie gościła w domu przez cały rok.
  • Jeśli w Wigilię zachorujesz lub się skaleczysz, to przez cały rok będziesz słabego zdrowia.
  • Jeśli w Wigilię pierwszy przyjdzie z życzeniami mężczyzna, to przyniesie szczęście, a jeśli będzie to kobieta, to zwiastuje to chorobę i inne nieszczęścia.
  • W Wigilię ponoć zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, jednak ten, kto je usłyszy, nie dożyje ranka.
  • Nieparzysta liczba potraw ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
  • Zjedzenie podczas Wigilii jabłka ma zapobiegać bólowi gardła, a orzecha – bólowi zęba.
  • W Wigilię nie należy nic nikomu pożyczać, gdyż kto w wigilię coś z domu swojego wydaje, ten niczego się nie dorobi.
  • Pocałunek pod jemiołą ma przynieść miłość i szczęście. Po świętach jemiołę należy ususzyć i przechowywać do kolejnego roku.
Czy znasz tytuły wszystkich filmów puszczanych w święta?
Pytanie 1 z 16
Z jakiego filmu pochodzi ten kadr?
Kogel mogel i Kogel mogel 2 Polsat 2020
Jak powstają bombki choinkowe i ozdoby świąteczne? Fabryka SZKŁO‑DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim