Spis treści
Kto przynosi prezenty w innych krajach? Boże Narodzenie 2023 to czas, gdy interesujemy się obchodami świąt na świecie. Chociaż wszyscy znamy dobrze świętego Mikołaja, który prezenty przynosi w Polsce w wigilię, a reszta świata otrzymuje je rankiem 25 grudnia, to oczywiście warto wiedzieć, że nie tylko on wybiera się w świąteczną podróż, by nagradzać grzeczne dzieci i dorosłych. W Katalonii prezenty znajdziemy nie w skarpecie, lub pod choinką. Za ich dystrybucją odpowiedzialny jest Tió de Nadal zwany też Caga Tió, czyli po prostu... „srający pieniek”. Taki pieniek można kupić na bożonarodzeniowym jarmarku. Ustawia się je w domu w dzień Niepokalanego Poczęcia czyli 8 grudnia.
Nie tylko Mikołaj przynosi prezenty
Chłopcy Bożonarodzeniowi i Gryla to jedne z najciekawszych postaci, jakie na świecie możemy podziwiać. Na Islandii nie spotkacie wesolutkiego i pulchnego Świętego Mikołaja. 13 Świątecznych Chłopców nazywanych Yule Lads (Jólasveinar) to odpowiedniki naszych 'Mikołajów' bo wręczają dzieciom upominki - robią tak jednak przez cały czas oczekiwania adwentu. La Befana to włoska czarownica, która z kolei odwiedza dzieci 6 stycznia. Podobno nie jest jednak spokrewniona z Grylą. Warto jednak pamiętać, że w tym kraju nawet samo Dzieciątko Jezus lubi pofatygować się przy rozdawaniu paczek. Prezenty dzieciom przynosi w końcu też Gesù bambino. Christkind odwiedzi również Austriaków i Niemców.
Przeczytaj też: Grýla i Świąteczni Chłopcy. W tym kraju prezenty na Boże Narodzenie rozdaje... wiedźma-olbrzymka!
Świąteczny kozioł i skrzaty
Świąteczny kozioł Julebukk to jeden z kozłów, które ciągnęły dawniej wóz Thora. Jeszcze jakiś czas temu trudnił się on rozdawaniem prezentów w Skandynawii. Obecnie Julebukk przeszedł na emeryturę i można go zobaczyć w domach, jako słomianą ozdobę. Dziś prezenty z okazji świąt przynoszą skrzaty - Nissen (w Norwegii), Tomten (w Szwecji) i Tonttu (w Finlandii)
Dziadek Mróz i prezenty w Nowy Rok
Дед Мороз, czyli Died Moroz- Dziadek Mróz to darczyńca z Rosji. Warto pamiętać, że tam święta obchodzone są nieco inaczej. Prezenty dzieci otrzymają w Nowy Rok. W Rosji Boże Narodzenie obchodzi się według kalendarza juliańskiego, co oznacza, że 6 grudnia odbędzie się Wigilia.