Tajemnicze tradycje bożonarodzeniowe o których nigdy nie słyszałeś. Mogą szokować!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Święta 2023

Tajemnicze tradycje bożonarodzeniowe o których nigdy nie słyszałeś. Mogą szokować!

2023-12-19 14:37

Boże Narodzenie 2023 to czas, który spędzamy z rodziną i przyjaciółmi. Chociaż wielu z nas ma własne tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie, to niektóre bywają wspólne - ubieranie choinki, chowanie sianka pod obrusem, wieszanie jemioły. Istnieją również takie, o których mogłeś nie słyszeć, a są prawdziwie szokujące!

Spis treści

  1. Dusze zmarłych, które do nas mówią
  2. Świąteczny kot
  3. 12 Świątecznych Chłopców
  4. 13 osób przy stole
  5. Jedzenie na stojąco
  6. Dobry zwyczaj...
  7. Cztery snopy zboża
  8. Zakaz siadania!

O tych tradycjach mogłeś nigdy nie słyszeć! Chociaż każdy z nas zna wie, że w wigilijny wieczór dzielimy się opłatkiem, co symbolizuje gwiazda betlejemska w doniczce i dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę to istnieją również zwyczaj i tradycje, które nie przyszłyby nam do głowy! Wiecie czemu zwierzęta mówią o północy w Boże Narodzenie? Po co dzieciom nowe ubrania na święta? O tych i innych zaskakujących zwyczajach i tradycjach możecie przeczytać poniżej!

Radio Eska: Profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze na starych zdjęciach. Aktorka od młodości zachwycała urodą!

Dusze zmarłych, które do nas mówią

Według naszych przodków Słowian, w przesilenie przychodziły na ziemię duchy naszych przodków. Trzeba było podzielić się z nimi jedzeniem, a oni... mogli się z nami porozumiewać. Wcielali się w zwierzęta, które mówiły ludzkim głosem!

Świąteczny kot

Jólakötturinn - Kot Świąteczny, który według wierzeń sprawdza stan islandzkich szaf. Dzieci, które nie mają nowych ubrań wylądują w kotle Gryli! Myślicie, że to właśnie z tej tradycji J.K.Rowling pożyczyła sobie zwyczaj dawania garderoby domowym skrzatom?

12 Świątecznych Chłopców

Yule Lads (Jólasveinar) na Islandii to odpowiedniki naszych 'Mikołajów' bo wręczają dzieciom upominki - robią tak jednak przez cały czas oczekiwania adwentu.

13 osób przy stole

To bardzo ważny zwyczaj, którego należy przestrzegać. Jeśli 13 osób usiądzie przy jednym świątecznym stole, to pierwsza osoba, która wstanie, będzie pierwszą, która umrze.

Przeczytaj też: Czy istnieje pogańska wigilia? Wierzenia Słowian i dawne tradycje w Polsce

Jedzenie na stojąco

Kolacja wigilijna nie była podawana dawniej na stole. Jedzono ją na stojąco, nabierając jedną łyżką ze wspólnej misy. Naczynie to ustawiano na środku izby.

Dobry zwyczaj...

Nie pożyczaj! A już na pewno nie w Wigilię, bo inaczej w nowym roku też będzie ci ubywało!

Cztery snopy zboża

Dawniej przed wieczerzą nie wypatrywano pierwszej gwiazdki. Wigilia zaczynała się od wejścia gospodarza, który wnosił jeden lub cztery snopy zboża różnych gatunków. Następnie ustawiał je w czterech kątach izby. Dopiero gdy gospodarz zaprosił na wieczerzę, dzielono się opłatkiem. Wcześniej było on maczany w miodzie, a równocześnie podawano czosnek, często nawet nieobrany!

Przeczyta też: Dlaczego zwierzęta mówią ludzkim głosem w Wigilię? Tradycje i przesądy świąteczne

Zakaz siadania!

W wigilię kobiety musiały cały czas pracować. Nie wolno im było nawet na chwilę siadać, aby zapewnić urodzaj i związaną z tym pracę w gospodarstwie. Młodzi mężczyźni w tym czasie odwiedzali sąsiadów by składać im życzenia.

Harry Potter QUIZ. Święta w Hogwarcie! Ile pamiętasz z tych magicznych chwil?

Pytanie 1 z 10
W 'Księciu Półkrwi' Gruba Dama zmieniła hasło po świętach na...