Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Ciekawostki

Te potwory żyją w polskich rzekach! Wyglądają jak czerwie z Diuny!

2023-05-16 14:31

To nie senne koszmary, a żywe stworzenia! W polskich rzekach żyją ryby, których paszcze przypominają otwory gębowe potworów z kosmosu lub pustynnych czerwi znanych fanom Diuny. Ryby te są drapieżnikami i mogą ważyć nawet 2,5 kg! Sprawdźcie, gdzie je można spotkać w Polsce i czy są groźne dla ludzi. Więcej informacji znajdziecie w tym artykule!

Ta uzbrojona w wiele małych haczykowatych zębów paszcza należy do minoga. Minogi to rząd prymitywnych zwierząt wodnych zaliczanych do bezżuchwowców, które od bardzo dawna zamieszkują polskie wody. W Polsce występują 4 gatunki minogów, z czego najbardziej znany jest minóg rzeczny. Minóg rzeczny jest jedynym gatunkiem minoga, który żyje i rozmnaża się w polskich rzekach. Dorosłe osobniki osiągają długość od 40 do 100 cm, a ich masa wynosi od 1 do 2,5 kg. Największe zarejestrowane minogi rzeczne miały długość nawet do 120 cm i ważyły ponad 5 kg. Jednak takie przypadki są bardzo rzadkie.

Uszkodził paczkomat, bo nie mógł wysłać paczki

Minogi w Polsce - gdzie żyją?

Minogi rzeczne najczęściej spotkać można w rzekach o umiarkowanej prędkości i piaszczystym podłożu... czyli takich, które uwielbiają też ludzie. Minogi są rybami drapieżnymi i żywią się małymi rybami oraz bezkręgowcami. Ich sposób żywienia polega na przyssaniu się do ciała ofiary dzięki szeregowi kolców umieszczonych w otworze gębowym i wysysaniu krwi. Minogi żerują głównie na rybach, rzadziej na innych zwierzętach, przysysając się do ich ciała i odżywiając krwią i zdrapaną tkanką. Chociaż posiadają szereg kolców i łatwo przysysają się do ciała innych organizmów, to nie atakują ludzi i nie są uważane za agresywne. Niemniej jednak należy zachować ostrożność i unikać bezpośredniego kontaktu z minogami, aby uniknąć przypadkowych obrażeń związanych z ich zębami. Minogi pełnią ważną funkcję w ekosystemach rzecznych i morskich, gdzie wpływają na populacje innych ryb i bezkręgowców. Niestety, populacje minogów są silnie zagrożone przez utrudnienia w migracjach w górę rzek, nielegalne połowy oraz zanieczyszczenie wód.