The Riese Project. Studio z Dzierżoniowa tworzy grę o tajemnicach Gór Sowich

i

Autor: YouTube: Real Invented Studio

Dolny Śląsk

The Riese Project. Studio z Dzierżoniowa tworzy grę VR o tajemnicach Gór Sowich

The Riese Project to ambitny pomysł dzierżoniowskiego studia, które chce przenieść tajemniczy kompleks "Riese" do wirtualnej rzeczywistości. Real Invented Studio tworzy grę na urządzenia VR. Rozgrywka osadzona ma zostać w tajemniczych Górach Sowich.

Projekt "Riese" swoją tajemniczością od wielu lat przyciąga przeróżnych twórców, którzy garściami czerpią z tej niezwykle ciekawej i niezakończonej historii. Książkę na ten temat napisał już m.in. Remigiusz Mróz (choć akurat on dosyć mocno odbiegł od materiałów źródłowych), a o domniemanej kwaterze Adolfa Hitlera w Górach Sowich powstaje również gra VR. The Riese Project od dzierżoniowskiego Real Invented Studio zapowiada się fantastycznie.

The Riese Projekt. W grze spróbujemy odkryć tajemnice kompleksu

Projekt Riese to kryptonim kryptonim projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec. Jego budowę rozpoczęto w 1943 roku w Górach Sowich. Sieć podziemnych tunelów obejmować miała między innymi Zamek Książ. Docelowo zakładano, że będzie to jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. Budowy nigdy nie dokończono, a część tuneli została wysadzona. Istnieją teorie, według których Niemcy próbowali w tym miejscu Wunderwaffe - "cudowną broń".

"Dzielimy się własnymi odkryciami, stanowiącymi wynik wielomiesięcznych poszukiwań, badań i analiz. Rzeczywiste miejsca, ludzie oraz udokumentowane fakty przeplatają się z tajemniczymi doniesieniami, spekulacjami, a nawet legendami. Akcja toczy się w dwóch liniach czasowych - w czasach II wojny światowej i współcześnie. Przeszłość pozostawiła po sobie mroczne tajemnice i zagadki. Czy da się je rozwiązać? Granica między rzeczywistością a konfabulacją jest tak cienka, jak między prawdą a kłamstwem" - opisuje grę Real Invented Studio.

Ukradł komputery w sklepie

The Riese Project. W grze wykorzystano skany prawdziwych lokacji

Pozostałości po tajemniczym kompleksie Riese na terenie Gór Sowich zwiedzać można do dziś, co postanowili wykorzystać twórcy gry. Zeskanowali oni rzeczywiste lokacje i przenieśli je do wirtualnego świata, co ma jeszcze bardziej pomóc graczom "wciągnąć się" w przedstawiony świat.

"Najważniejsze lokacje udało nam się przenieść do świata VR dzięki pełnej digitalizacji czterech obiektów o łącznej powierzchni ok. 25 000 m2 oraz zeskanowaniu setek kilometrów trzewi podziemnych korytarzy. Wykorzystaliśmy najnowocześniejszą technologię, by jak najlepiej oddać rzeczywistość, m.in. sprzęt do laserowych pomiarów czy drony wykonujące photoscany wysokiej jakości. Zdigitalizowaliśmy wszystko to, co istotne - w tym także zrekonstruowaliśmy elementy z przeszłości, np. odtworzyliśmy pojazdy z epoki II wojny światowej na podstawie 8 miesięcy researchu baz danych technicznych" - opisują twórcy gry.

Kiedy będzie można zagrać w The Riese Projekt?

Prolog The Riese Project jest już dostępny na platformie Steam. Wymaga gogli VR, której dodają autentyzmowi całej rozgrywki.

Wcielamy się tam w postać Anny. Bohaterka trafia do pensjonatu w Górach Sowich. Z czasem atmosfera gęstnieje, a my musimy przejść pewną ścieżkę, ale też rozwiązywać zagadki.

Grę możemy znaleźć na Steamie.

Źródło: The Riese Project. Dostępny już jest prolog gry VR o tajemnicach Gór Sowich