Tłusty Czwartek 2024. Pogańska tradycja w naszych czasach! Dawniej paczki miały w środku... mięso!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wydarzenia

Tłusty Czwartek 2024. Pogańska tradycja w naszych czasach! Dawniej pączki miały w środku... mięso!

2024-02-08 8:04

Tłusty Czwartek , jest jednym z obyczajów plemion pogańskich dzisiejszej Europy. Podobne święto obchodzili również Rzymianie, by uczcić rychłe nadejście wiosny. Zwyczaj przetrwał do dziś w niektórych krajach, a w Polsce znają go nawet małe dzieci. Każdy wie, że zjedzenie pączka ma nam zapewnić szczęście i dobrobyt! Ale czy właśnie tak wyglądało to przed wiekami?

Polacy są jednym z tych narodów, który uwielbia świętować! Dobrze przyjęły się u nas w ostatnich latach zarówno Walentynki, jak i Halloween. Są jednak również tradycje, które pochodzą jeszcze od dawnych pogan, którzy zamieszkiwali ziemię na terenie Polskim. Jedną z nich jest Tłusty Czwartek - święto wszystkich łasuchów!

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2024?

Tłusty Czwartek 2024 obchodzić będziemy już 9 lutego. To ważny moment w karnawale, który lubi chyba każdy z nas - tego dnia nie liczymy kalorii tylko opychamy się słodyczami! Tłuszcz w potrawach ma być symbolem dobrobytu, a zwyczaj pochodzi jeszcze ze starożytności. Rzymianie pili wino, jedli placki i mięso, a wszystko to mniej więcej w tym samym czasie, gdy na świecie pojawiały się pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny.

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku

Tłusty Czwartek 2024. Pogańska tradycja w naszych czasach

Tłusty Czwartek był również niezwykle ważny dla naszych przodków, tyle, że dzień ten określano jako zapusty lub mięsopusty. Co ciekawe, na stołach wcale nie królowały pączki z marmoladą i lukrem. Ta potrawa nadziewana była... słoniną i kiełbasą! W tekstach z XIII wieku pojawiają się pierwsze informacje o święcie obchodzonym w Polsce. Zwyczaj nazywany był wtedy combrowym czwartkiem. Według legendy, jego nazwa pochodzi od krakowskiego burmistrza, który miał żyć w mieście Kraka w XVII wieku. Był on szczególnie surowy dla kobiet, które miały swoje kramy na krakowskim Rynku. Mężczyzna umarł w Tłusty Czwartek, co wywołało ogromną euforię, a w mieście zorganizowano huczną zabawę. Comber w Krakowie był urządzany aż do 1846 roku, jednak zabroniony został przez władze austriackie. Warto jednak wiedzieć, że zabawa ta potrafiła trwać nawet do samej Środy Popielcowej! Oczywiście - to tylko legenda.

Harry Potter QUIZ. Różnice między filmem a książką. Czy udało ci się je wyłapać?

Pytanie 1 z 8
W filmie Cho Chang wydała grupę GD. A w książkach robi to...