To zjawisko zdarzasię raz na 5 tysięcy lat! Zobaczymy je na niebie w Polsce

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nauka i ciekawostki

To zjawisko zdarza się raz na 5 tysięcy lat! Zobaczymy je na niebie w Polsce

2024-06-21 14:31

Europejska Agencja Kosmiczna informuje o niesamowitym zjawisku, które zdarza się raz na kilka tysięcy lat. Będziemy mogli je obserwować również w naszym kraju! Mowa o przelocie asteroidy Apophis. Przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać, więc warto uzbroić się nie tylko w teleskop lub lornetkę lecz również cierpliwość!

13 kwietnia 2029 roku będziemy świadkami niezwykłego zjawiska. Już dziś lepiej zapamiętać te date. Tego typu wydarzenie ma miejsce raz na kilka tysięcy lat! Mowa tu o widocznym z Europy przelocie asteroidy Apophis. Według pierwszych obliczeń naukowców, istniało prawdopodobieństwo, że 350-metrowa kosmiczna skała uderzy w naszą planetę i tym samym nastąpi koniec części świata jakiego znamy. Dzisiaj można być już jednak dużo spokojniejszym - coś takiego nie zdarzy się przynajmniej przez najbliższe sto lat.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

To zjawisko zdarza się raz na 5 tysięcy lat! Zobaczymy je na niebie w Polsce

Asteroida Apophis zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 31 tys. km dokładnie 13 kwietnia 2029 roku o godzinie 23:45. Jej przelot będzie widoczny gołym okiem dla ok. 2 mld osób! Zobaczą ją między innymi mieszkający w rejonach Europy, Azji i Afryki. Wszystko wskazuje również na to, że widoczna będzie w Polsce! Gdyby uderzyła w naszą planetę, skutki byłyby tragiczne, jednak na ten moment zapowiada się jedynie warte obserwowania zjawisko!

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?