Screen z nagrania

i

Autor: internet / youtube.com/@BenGThomas

Ciekawostki

To zwierze wygląda jak Pokemon! Poznajcie niezwykłą "owieczkę morską"

2023-06-05 13:52

Na świecie jest wiele niezwykłych stworzeń i niewątpliwie ten ślimak się do nich zalicza. Nie tylko wygląda jak żywy pokemon, to jeszcze ma niesamowite umiejętności, które mają rośliny. Sprawdźcie, co jest niezwykłego w tych wodnych ślimakach nazywanych "morskimi owieczkami".

Niezwykłe "morskie owieczki" wyglądają jak Pokemony!

Wygląda jak pokemon pokryty liśćmi, mieszka pod wodą i pozyskuje energię z fotosyntezy! Te niesamowite zwierzęta zachowują się jak rośliny, a ich środowiskiem jest dno morskie. Pozyskiwać energię z fotosyntezy, potrafią tylko nieliczne zwierzęta.

Morski ślimak Costasiella kuroshimae w języku angielskim często nazywany jest „leaf sheep” albo „sea sheep”. Trudno się dziwić takiemu porównaniu, bo wyrostki na tym ślimaku i zielona barwa faktycznie może przypominać owieczkę zrobioną z liści. Patrząc na zdjęcia tego dziwnego ślimaka faktycznie można uznać, że jego „pyszczek” przypomina nieco owieczkę z kreskówek.

Te urocze „morskie owieczki” są malutkie, mierzą zaledwie 5 milimetrów długości i zamieszkują płytkie wody wokół Indonezji, Filipin i Japonii. Mają białe głowy i paciorkowate oczka, i różowe plamki wyglądające jak rumieńce, a ich ciała przypominają kępkę liści. Występują w różnych wariantach kolorystycznych.

Te ślimaki są niesamowite nie tylko ze względu na ciekawy wygląd, ale również umiejętności czerpania energii ze słońca, do odżywiania wykorzystują kleptoplastię. Morskie owce zatrzymują chloroplasty z glonów, które jedzą, i wykorzystują je do produkcji własnej energii – tak jak zrobiłaby to roślina. Proces ten występuje tylko u niektórych ślimaków morskich typu sacoglossan. Dzięki temu dodatkowemu "zastrzykowi" energii słonecznej ślimaki te mogą przetrwać jakiś czas bez jedzenia pobierając tylko energię ze słońca - dokładnie tak samo, jak rośliny!Morskie owieczki nie są jedynymi ślimakami morskimi, które używają fotosyntezy. Ślimak Elysia chlorotica przypomina szeroki, zielony liść i wykorzystuje dokładnie tę samą metodę.