TOP 5 książek dla inteligentnych. Jeśli którąś czytałeś możesz być dumny!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Książki

TOP 5 książek dla inteligentnych. Jeśli którąś czytałeś, możesz być dumny!

2024-06-19 11:10

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju książki lubicie najbardziej, już możecie być z siebie dumni! Według statystyk zaledwie 43% Polaków w 2023 roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Jeśli czytałeś jedną z tych książek, to z pewnością należysz do osób inteligentnych. A jeśli nie - czas nadrobić zaległości!

Spis treści

  1. Podróże Guliwera - Jonathan Swift
  2. Małe kobietki - Louisa May Alcott 
  3. Sen Nocy Letniej - William Shakespeare 
  4. Złodziejka książek - Markus Zusak 
  5. Anna Karenina - Lew Tołstoj

Miłość do książek jest czymś, czego uczymy się jako dzieci. Chociaż nie każdy pochłania powieści jedną za drugą, to chyba nie ma osoby, która nie wspominałaby miło lektury na hamaku lub plaży w wakacje. Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę książek, które powinna przeczytać każda kochająca literaturę osoba!

Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!

Podróże Guliwera - Jonathan Swift

Podróże Guliwera są oświeceniową powieścią satyryczną należącą do ścisłego kanonu literatury angielskiej i światowej. W powieści opisane są cztery fantastyczne podróże Lemuela Guliwera, doktora marynarki. Pierwsza prowadzi Guliwera do krainy Liliputów, w drugiej, bohater trafi a do Brobdingnag, krainy gigantów, gdzie sam znajduje się na trudnej pozycji liliputa. Trzecia podróż wiedzie Guliwera na latającą wyspę Laputa, królestwa muzyków i matematyków. Czwarta prowadzi do kraju rządzonego nie przez ludzi - którzy zachowują się tam jak dzikie i trudne do poskromienia zwierzęta, lecz przez mądre konie Houyhnhnmy. Choć barwne przygody Guliwera czyta się jak pasjonującą powieść podróżniczą, dzieło Jonathana Swift a jest w istocie głęboko filozoficzne. Podróże Guliwera uważane są za pierwszą w historii krytykę czasów nowożytnych, arcydzieło satyry społecznej i politycznej poddające krytyce obyczajowość społeczeństwa, którego jedynym drogowskazem stała się chytrość i pogoń za zyskiem. Od swojego wydania po dzień dzisiejszy książka cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników na całym świecie.

Źródło: materiały wydawcy, Wydawnictwo Siedmioróg

Małe kobietki - Louisa May Alcott 

Klasyka literatury, który pokazuje kobiety takimi, jakimi są i być pragną. Niesie też ważne przesłanie - dopóki mamy siebie nawzajem, mamy wszystko.

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee.

Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek.

Źródło: Powyższy opis pochodzi od wydawcy, Wydawnictwo Mg

Sen Nocy Letniej - William Shakespeare 

Jeden z najtrudniejszych dramatów angielskiego dramatopisarza, z pozoru wydający się wesołą komedią. Jedną z inspiracji były Metamorfozy Owidiusza.

W starożytnych Atenach, w noc świętojańską, trwają przygotowania do ślubu Tezeusza i Hipolity. Jednocześnie trzy pary kochanków: Hermia i Lizander, Helena i Demetriusz oraz należący do ponadnaturalnego świata Oberon i Tytania w wyniku sprytnej interwencji elfa Puka przeżywają szaloną, magiczną noc. Miłosne perypetie bohaterów nieco się komplikują…

Źrodło: Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Złodziejka książek - Markus Zusak 

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

„Złodziejka książek” autorstwa Markusa Zusaka zdobyła największe uznanie dwóch gremiów jurorskich Nagrody PS IBBY „Dziecięcy Bestseller Roku”, sprawiając, że po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii Nagrody obydwie statuetki przypadły tej samej książce. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” otrzymało dwie statuetki – Małego i Dużego Donga.

Źródło: Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Anna Karenina - Lew Tołstoj

Wspaniała powieść o miłości, wierności, zdradzie, prawie jednostki do szczęścia i cenie, jaką trzeba i wolno za nie zapłacić. Dramat osobisty Anny, która dla namiętnej miłości porzuciła rodzinę, rozwija się równolegle z wątkiem społecznym. Klasyczna konstrukcja, głębia analizy psychologicznej, bogactwo treści ukazują mistrzostwo Lwa Tołstoja - pisarza i myśliciela, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej XIX wieku.

Źródło: Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?

Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie