Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet /youtube.com/@sciencechannel

Kosmos

W kosmosie powstaje gigantyczny diament. Ma około 10 sekstylionów karatów!

2023-06-21 15:48

Poeci nie raz porównywali w swoich dziełach gwiazdy do lśniących kamieni szlachetnych. O jednej z niedalekich obiektów kosmicznych śmiało powiedzieć, że lśni jak diament...bo faktycznie nim się staje. Sprawdźcie, gdzie i z czego powstaje olbrzymi kosmiczny diament i czy tych cennych kamieni jest dużo w kosmosie.

W kosmosie powstaje gigantyczny diament

Największy diament na Ziemi to 546-karatowy Golden Jubilee, chociaż jego wielkość jest imponująca, to jest on zaledwie pyłkiem w porównaniu do diamentu, który powstał w kosmosie. Olbrzymi kosmiczny diament powstaje wewnątrz gwiazdozbioru Centarus oddalonego od Ziemi o 50 lat świetlnych i ma około 10 sekstylionów karatów. To właśnie tam znajduje się biały karzeł o nazwie V886 Centauri, z którego powstał diament. Ten niezwykły obiekt nazywany jest również Lucy — na cześć przeboju Beatlesów Lucy in the Sky with Diamonds.Lucy to biały karzeł. Białe karły to w skrócie umierająca gwiazda z węglowym lub tlenowo-węglowym rdzeniem. W trakcie chłodzenia się zapadniętej gwiazdy dochodzi do jej krystalizacji i powstania kosmicznego diamentu. Badania naukowców z Whole Earth Telescope z 2004 roku wykazały, że najprawdopodobniej około 90% masy V886 Centauri skrystalizowało w diament. Ponieważ ten biały karzeł ma promień 4000 kilometrów, oznacza to, że jego krystaliczny rdzeń jest prawdopodobnie jednym z największych diamentów w lokalnym regionie wszechświata, chociaż nie jedynym.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale oraz z francuskiego Instytutu Badań nad Astrofizyką i Planetologii odkryli tzw. superziemię. Średnica tej planety jest prawie dwa razy większa od Ziemi. Badania naukowców wskazują na to, że planeta Janssen (55 Cancri e) może być zbudowana głównie z węgla, z czego około jedna trzecia węgla występuje w postaci diamentu.