Wiedźmin. Najlepsze moment i screeny z gry Wiedźmin III: Dziki Gon. Na nich dzieje się magia!

i

Autor: Wiedźmin, matriały promocyjne - https://store.steampowered.com, Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Wiedźmin

Wiedźmin. Kiedy jest Belleteyn? To święto obchodzimy już w kwietniu!

2024-04-29 8:03

Belleteyn to magiczna data w wiedźmińskim kalendarzu. Poznaliśmy zwyczaje i obrzędy z nim związane czytając uważnie książki Andrzeja Sapkowskiego. Niewiele osób jednak wie, że święto nie zostało w całości zmyślone przez ,,ojca Geralta", a w niektórych krajach obchodzone jest po dziś dzień! Skąd się wzięło Belleteyn? Jakie wiążą się z nim przesądy? Przeczytajcie w naszym artykule!

Belleteyn to święto, które kilkukrotnie pojawia się w opowiadaniach i sadze o Wiedźminie. Jest ono niezwykłym czasem, gdy wiosna rozkwita prawdziwie, a ludzie mogą bawić się bez skrępowania. Młodzież spotyka się na polanach, by przy ogniu grzeszyć, tańczyć i pić. Wybierana jest również majowa królowa. Geralt, Ciri i Yennefer korzystali z radości jaką niosło święto i możliwości zapomnienia na jedną noc o swoich lękach, problemach i obawach. Kiedy jest Belleteyn? Belleteyn obchodzone było w ostatnią noc kwietnia czyli z 30 kwietnia na 1 maja. Co ciekawe, z powieści wiemy, że w Belleteyn urodziła się właśnie czarodziejka Yennefer. Być może dlatego jej perfumy pachną po części bzem, który rozkwita właśnie na początku miesiąca maja.

Bóbr ze złamaną nogą

Czy Belleteyn istniało naprawdę?

Belleteyn istniało w Europie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Święto nosiło nazwę Beltane. W wigilię tego dnia gaszono wszystkie ognie, a 1 maja rozpalano je na nowo, co symbolizowało powrót słońca na ziemię. W Finlandii i Estonii do dziś trwają huczne obchody w nocy z 30 kwietnia na 1 maja i przez cały pierwszy dzień nowego miesiąca. To okazja do tańca i dobrej zabawy. W Niemczech święto nazywano nocą Walpurgi i kojarzono z czarownicami, które miały udawać się na orgie na szczycie Brocken. By odstraszać wiedźmy i demony rozpalano w Europie ognie na szczytach wzniesień. Robiono tak między innymi w Irlandii, Szkocji Walii, Szwecji i Czechach. Na świecie zjawiały się nie tylko postaci z sennych koszmarów. Spotkać mogliśmy również driady, gnomy i skrzaty wędrujące spokojnie drogami. Mogły one w ten jeden wieczór zesłać na wędrowca bogactwo, powodzenie i szczęście jeśli były mu przychylne.

Wiedźmin - arcytrudny quiz ze znajomości sagi!
Pytanie 1 z 10
Jak zginęła Angoulême?