Wielkanoc 2024 zbliża się wielkimi krokami. Czy wiecie, że na śląsku istnieje tradycja sporządzania gniazdka z siana dla zajączka? Ukrywa się je w krzewach, w ponadto chowa tam koszyczek, pisanki i drobne prezenty. Drogę do gniazdka oznacza się dzieciom słodyczami, na przykład cukierkami, które długouchy miał zgubić. We wszystkich sklepach przed świętami znajdziemy również czekoladowe zajączki, które z przyjemnością zjadają nie tylko dzieci. Współczesna kultura znacznie uprościła ten wiosenny symbol, który dawniej był uważany za poplecznika czarownicy niczym czarny kot. Japończycy, Hindusi czy dawni Słowianie kojarzyli go również z księżycem - zające są bowiem zwierzętami aktywnym nocą. Uważano nawet, że plamy na księżycu to zarys wizerunku wielkiego zająca.
Wielkanoc 2024 - przesądy, zwyczaje i tradycje związane z zającem
Zając przebiegający komuś drogę miał przynosić pecha i należało zawrócić z obranej ścieżki. Obecnie przypisuje się przyciąganie nieszczęścia czarnym kotom. W szaraki zmieniać umiały się również podobno wiedźmy. Warto zatem pamiętać, że chociaż obecnie jest to jeden z bardzo popularnych symboli Wielkanocy, to wciąż należy do sfery profanum. Czekoladowy lub pluszowy zajączek nie powinien się zatem znajdować w naszym koszyku.
Zobacz też: Harry Potter. Wielkanoc w Hogwarcie! Pamiętacie te zwyczaje czarodziejów?
Wielkanoc 2024 - dlaczego zająć jest symbolem świąt?
Zając jest zdecydowanie zwierzęciem, które utożsamiać należy z wiosną, a to ze względu na jego niezwykłą płodność. Jest on zatem symbolem witalności i chociaż pasuje do obrzędów pogańskich, to z samymi świętami kościoła katolickiego ma niewiele wspólnego.