W różnych regionach Polski wykształciły się różne wyjątkowe i niepowtarzalne tradycje i przesądy. Niektóre z nich dobrze znamy wszyscy - sianko pod obrusem, ubieranie choinki i oczywiście wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Skąd wzięła się ta tradycja? O której w 2023 roku można będzie zasiąść do wigilijnego stołu?
Zobacz też: Świąteczne wróżby i przesądy. Sprawdź, jak zapewnić sobie szczęście w nowym roku
Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę?
Pierwsza gwiazda na niebie jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa. To dzięki niej dotrzeć do stajenki mieli Trzej Królowie i pastuszkowie. Dzisiaj to znak, że możemy już zasiadać do wigilijnego stołu.
Pierwsza gwiazdka 2023 - o której godzinie usiądziemy do stołu?
W Wigilię Bożego Narodzenia Słońce zajdzie o już 15:48. Pierwsza gwiazdka na niebie w 2023 roku pojawi się już około godziny 16.00. Wypatrywanie jej przez okno to odpowiednie zajęcie dla dzieci. Dzięki temu rodzice i Święty Mikołaj będą mieli chwilę, by spokojnie położyć prezent pod choinką.
Co ciekawe, pierwszą planetą wigilijną w 2023 r., którą ujrzymy na niebie będzie Jowisz. Pierwszą gwiazdkę obserwowali również Słowianie. Podczas Szczodrych Godów wypatrywali oni na niebie Syrusza. Być może stąd właśnie pochodzi ta miła tradycja.