Wigilia 2023. Tradycje i zwyczaje. Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę? O której pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie w 2023 roku?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Święta 2023

Wigilia 2023. Tradycje i zwyczaje. Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę? O której pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie w 2023 roku?

2023-12-24 8:05

W 2023 roku wigilię bożego narodzenia będziemy obchodzić w niedzielę. To dobra wiadomość dla tych, którzy planują duże, rodzinne święta - będziecie mieć całą wolną sobotę, na ostatnie zakupy, dekoracje i sprzątanie! O której można rozpocząć wigilię 2023? Godzinę wyznacza tradycyjnie pierwsza gwiazdka. Skąd wziął się ten zwyczaj?

W różnych regionach Polski wykształciły się różne wyjątkowe i niepowtarzalne tradycje i przesądy. Niektóre z nich dobrze znamy wszyscy - sianko pod obrusem, ubieranie choinki i oczywiście wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Skąd wzięła się ta tradycja? O której w 2023 roku można będzie zasiąść do wigilijnego stołu?

Zobacz też: Świąteczne wróżby i przesądy. Sprawdź, jak zapewnić sobie szczęście w nowym roku

Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę?

Pierwsza gwiazda na niebie jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa. To dzięki niej dotrzeć do stajenki mieli Trzej Królowie i pastuszkowie. Dzisiaj to znak, że możemy już zasiadać do wigilijnego stołu.

Pierwsza gwiazdka 2023 - o której godzinie usiądziemy do stołu?

W Wigilię Bożego Narodzenia Słońce zajdzie o już 15:48. Pierwsza gwiazdka na niebie w 2023 roku pojawi się już około godziny 16.00. Wypatrywanie jej przez okno to odpowiednie zajęcie dla dzieci. Dzięki temu rodzice i Święty Mikołaj będą mieli chwilę, by spokojnie położyć prezent pod choinką.

Co ciekawe, pierwszą planetą wigilijną w 2023 r., którą ujrzymy na niebie będzie Jowisz. Pierwszą gwiazdkę obserwowali również Słowianie. Podczas Szczodrych Godów wypatrywali oni na niebie Syrusza. Być może stąd właśnie pochodzi ta miła tradycja.

Najbardziej wyczekiwane koncerty rockowe 2024 w Polsce

QUIZ. Potrawy i produkty Wigiline. Wiesz jakie mają znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Ryba na Wigilijnym stole miały zapewnić domownikom ...