Spis treści
Ile księżyców ma Jowisz?
Największą planetą naszego układu Słonecznego jest Jowisz. Większość z nas słyszało zapewne o 4. największych księżycach tego gazowego olbrzyma, a są to: Io, Europa, Kallisto i Ganimedes. Księżyce te odkrył Galileusz w 1610 roku przy pomocy skonstruowanej przez siebie lunety. Wszystkie 4. księżyce galileuszowe można bez trudu dostrzec na nocnym niebie, patrząc przez zwyczajną lornetkę. Nie są to jednak jedyne księżyce Jowisza, według najnowszych danych planeta ta ma aż 95 naturalnych satelitów!
Zdjęcie kolorowego księżyca Jowisza - Io
Najnowsze zdjęcie księżyca Io wykonała sonda Juno. Io jest niezwykłym księżycem, który bardzo różni się od ziemskiego satelity. Jego powierzchnię pokrywają setki aktywnych wulkanów i jeziora lawy, księżyc ten charakteryzuje się niezwykle dużą aktywnością wulkaniczną. Sonda Juno zbliżyła się do Io na odległość 11 680 kilometrów i wykonała niezwykle szczegółowe zdjęcia powierzchni tego kolorowego księżyca. Swoją żółtą i zieloną barwę księżyc zawdzięcza substancjom występującym na jego powierzchni, między innymi siarce. Nowe zdjęcia ukazują nowe szczegóły na północnym biegunie księżyca. Na zdjęciach zobaczyć można ogromne, sześciokilometrowe góry, które nie są wulkaniczne. W nadchodzących miesiącach można się spodziewać jeszcze więcej zdjęć tego wulkanicznego księżyca, ponieważ sonda będzie wykonywać kolejne bliskie przeloty nad powierzchnią Io 30 grudnia 2023 roku i 3 lutego 2024 roku.
Kosmiczna misja sondy Juno
Sonda Juno to bezzałogowa sonda NASA, która rozpoczęła swoją misję badania Jowisza 5 sierpnia 2011 roku. Dotarcie do gazowego giganta zajęło jej 5 lat. Sonda dotarła do Jowisza 4 lipca 2016 roku i obecnie znajduje się na orbicie biegunowej Jowisza rozciągającej się od tuż nad chmurami tego gazowego giganta. Badanie planety i jego księżyców Juno ma kontynuować do września 2025 roku lub do zakończenia swojego żywota. Sonda zajmuję się analizą Jowisza, jego pierścieni oraz księżyców. Jeśli chcecie zobaczyć, jak dokładnie wygląda księżyc Io, to na stronie NASA znajdziecie wideo, na którym na żywo można obserwować ten niezwykły kolorowy księżyc. Oprócz Io sonda Juno sfotografowała także lodowy księżyc o nazwie Europa, na którym zdaniem naukowców może istnieć życie.