Gra o tron: powstanie kontynuacja o Jonie Snow

i

Autor: materiały prasowe HBO Gra o tron: powstanie kontynuacja o Jonie Snow

Ciekawostki

Zbadano mózgi fanów Gry o Tron. Wnioski mogą przerazić!

2023-10-24 13:52

Kto z nas nie przywiązał się kiedyś do jakiejś postaci z filmu lub serialu? I jakim wstrząsem była jej śmierć lub nagła zmiana frontu! Okazuje się, że ludzie mogą czuć się niezwykle związani z bohaterami, których oglądają na ekranie. Po przebadaniu fanów Gry o Tron, odkryto jeszcze jedną, wstrząsającą rzecz!

Jesteś serialowym maniakiem? Z pewnością zainteresuje cię zatem, jedno z najnowszych odkryć naukowców. To badanie przeprowadzone zostało przy pomocy technologii fMRI. Podczas jego trwania prześledzono reakcje uczestników na cechy postaci z serialu Gra o Tron. Według analizy sporządzonej przez naukowców, istnieje pewna różnica pomiędzy tym, jak osoby, które prowadzą samotny tryb życia odbierają bohaterów, a jak robią to ludzie bardziej otwarci i chętniej wchodzący w relacje. Chociaż granica jest cienka, to nie da się ukryć, że ludzie samotni zdecydowanie bardziej przywiązują się do serialowych postaci.

Przeczytaj też: Cyberpunk 2077 Widmo Wolności. Fani znaleźli znaną Polską lokalizację

"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps

Gra o Tron - naukowcy zbadali mózgi fanów. Co odkryli?

Serial Gra o Tron został wybrany do badania ze względu na różnorodność postaci i bohaterów, z którymi odbiorca może się w jakiś sposób utożsamiać i bardziej lub mniej do nich przywiązać. Naukowcy z Ohio State University odkryli więc, że im bardziej osoba jest samotna, tym częściej zaciera się w jej mózgu granica pomiędzy realnymi osobami, a tymi, które widzi na ekranie swojego telewizora. Mózg osób, które stronią od towarzystwa zdecydowanie mocniej przywiązywały się do bohaterów. W badaniu wzięło udział 19 osób. Całe badanie zostało szczegółowo opisane w Cerebral Cortex. Zmiany dotyczyły głównie przyśrodkowej kory przedczołowej. Warto wiedzieć, że to właśnie ta część mózgu odpowiedzialna jest za myślenie - zarówno o samym sobie, jak również o innych ludziach, których spotykamy i poznajemy.

Chociaż dane to zostały zebrane w 2017 roku, czyli podczas emisji 7 sezonu Gry o Tron, to sytuacja z pewnością nie poprawiła się po epidemii COVID-19 na święcie. Europejski Urząd Statystyczny niedawno oszacował liczbę samotnie gospodarujących mieszkańców Polski jako 3,68 mln w 2021 roku. Samotnymi w życiu czuje się ich jeszcze więcej i nie są to już tylko osoby starsze.

Zbadano mózgi fanów Gry o Tron. Wyniki badania

Wyniki badania przeprowadzonego na fanach Gry o Tron wyraźnie sugerują, że samotni ludzie myślą o ulubionych bohaterach fikcyjnych jak o prawdziwych towarzyszach. Przywiązują się do nich, czują z nimi bliską więź i relacje. Im bardziej postać jest przez nas lubianą, tym mocniejsze odczuwamy emocje i wydaje nam się realniejsza.

Gra o Tron. To najprostszy możliwy quiz, a ty i tak nie będziesz mieć 10 na 10!

Pytanie 1 z 10
Jaka jest dewiza rodu Tyrellów?