Filmy

10 filmów opartych na grach wideo. Te produkcje musicie obejrzeć!

2024-05-10 7:35

Jeśli jesteś wpływowym hollywoodzkim scenarzystą, jednym z najtrudniejszych zadań, jakie możesz dostać, jest przekształcenie gry wideo w spójny film. Zwykle historie z gier wideo są przeznaczone do grania i interakcji, a nie tylko do konsumowania ich przed ekranem z popcornem. W tym artykule prześledzimy najlepsze, subiektywnie filmy na podstawie gier, które ukazały się do 2024 r.

Spis treści

  1. Pixels (2015)
  2. Uncharted (2022)
  3. Assassin's Creed (2016)
  4. The Resident Evil (2002-2016)
  5. Warcraft (2016)
  6. Sonic the Hedgehog 2 (2022)
  7. Mortal Kombat (2021)
  8. Tomb Raider (2018)
  9. Gran Turismo (2023)
  10. The Super Mario Bros. (2023)

Pixels (2015)

Pixels to kochająca, choć... nierówna oda do klasyków gier arkadowych z lat 80. (mowa tutaj oczywiście o: Pac-Man i Centipede). Ponadto w rolach głównych występują Brian Cox i Peter Dinklage oraz Michelle Monaghan. Więc jeśli jesteś weteranem gier komputerowych i chciałbyś poczuć nieco nostalgi, film Pixels brzmi jak dobry początek.

Pixels (2015)

i

Autor: imdb

Uncharted (2022)

W Uncharted działo się naprawdę dużo, a film faktycznie potrafił to uchwycić. Prawdziwa gwiazda Tom Holland, który gra głównego poszukiwacza przygód, Nathana Drake’a, Mark Wahlberg jako jego partner i do tego trafny reżyser, Ruben Fleischer, którego przełomowy film „Zombieland” wciąż można oglądać i dobrze się przy nim bawić. Chociaż film nie podbił serc wszystkich fanów, nie oznacza to, że nie znajdziemy tutaj żartów, gigantycznych scenerii akcji i różnych występów Toma, które warto zobaczyć. Wszystko to jest po prostu zamknięte w filmie z rozproszonym tempem i niewielkim rozwojem postaci w przypadku głównego bohatera.

Uncharted (2022)

i

Autor: Netflix

Assassin's Creed (2016)

Zespół odpowiedzialny za film Assassin's Creed przyjął właściwe podejście. Studio Ubisoft postanowiło przejąć stery twórcze samego projektu i zaangażować talent, który wierzył w potencjał marki. Tym talentem był oczywiście początkujący czołowy aktor Hollywood, Michael Fassbender. To, co zrobił z filmem, może nie było specjalnie satysfakcjonujące, ale było przykładem filmu o grze wideo, który został zrobiony kunsztownie i z głębokim, skrupulatnym zrozumieniem fabuły serii gier.

Assassin's Creed (2016)

i

Autor: imdb

The Resident Evil (2002-2016)

Mów, co chcesz o Paulu W.S. Andersonie, ale stworzył on własny świat w serii filmów Resident Evil. Filmy, co frustrujące, znacznie odbiegają od fabuły gier, ale Milla Jovovich stała się czymś w rodzaju ikony dzięki swojej roli. Choć w przypadku serii Resident Evil twórcy pozwalają sobie na dużą swobodę, budowanie świata w tych filmach jest na tyle wciągające, że wyróżnia je na tle gatunku.

The Resident Evil

i

Autor: imdb

Warcraft (2016)

World of Warcraft to jedna z najpopularniejszych serii gier wideo wszechczasów. Jej fani są liczni i obejmują całe pokolenia, które w niektórych przypadkach grają w tę grę od dziesięcioleci. Podejście Duncana Jonesa do filmu pokazało, być może po raz pierwszy, co się dzieje, gdy wielki fan gry wideo otrzymuje klucze do serii filmowej. Jones jest ogromnym fanem WoW-a, a jego wiedza na temat serii była w filmie gołym okiem.

Warcraft (2016)

i

Autor: imdb

Sonic the Hedgehog 2 (2022)

Mówimy to z przykrością, ale Sonic the Hedgehog 2 nie działa tak szybko, jak jego poprzednik, tracąc część dowcipu i uroku od pierwszej części, jednak nadal postanowiliśmy umieścić go w tym zestawieniu. To powiedziawszy, radośnie chaotyczna praca Bena Schwartza w roli Sonica, ze znakomitym Idrisem Elbą dodanym do miksu w roli Knucklesa, sprawia, że Sonic the Hedgehog 2 jest zdecydowanie jednym z lepszych filmów na tej liście.

Sonic the Hedgehog 2 (2022)

i

Autor: imdb

Mortal Kombat (2021)

Jasne, ponowne uruchomienie Mortal Kombat nigdy nie osiągnęło krwawych wyżyn swojego poprzednika z 1995 roku. Jednak to wciąż gratka dla graczy, którzy dorastali, krojąc i siekając swoich wrogów, kiedy to wojownicy byli jeszcze wtedy jedynie dwuwymiarowi.

Mortal Kombat (2021)

i

Autor: imdb

Tomb Raider (2018)

Po odejściu z roli Lary Croft Angeliny Jolie wydawało się, że Tomb Raider nigdy nie osiągnie swojego pełnego potencjału na ekranie. Sama seria jest niezwykle kinowa i poza uciążliwym wyzyskiem i seksizmem w grach, oferuje coś, co mogłoby być bardzo mocną serią filmów w stylu Indiany Jonesa z udziałem kobiet. W 2018 roku Alicia Vikander zagrała w znacznie mroczniejszej – i znacznie bardziej realistycznej – wersji Tomb Raidera i naprawdę jej się to udało.

Tomb Raider (2018)

i

Autor: Prime

Gran Turismo (2023)

Gran Turismo może być jednym z najlepszych tytułów wyścigowych na PlayStation, ale nie jest obciążony fabułą. Dlatego fani będą szczęśliwi, słysząc, że metahistoria gracza, który staje się prawdziwym kierowcą samochodu wyścigowego, doskonale przechodzi w adaptację na żywo. W rolach głównych wystąpili m.in. David Harbour, Orlando Bloom i Archie Madekwe z Midsommar, co oznacza, że Gran Turismo ma wszystko, czego można oczekiwać od filmu o samochodach: dobrych aktorów, zaciętych wyścigów i zawrotnej prędkości.

Gran Turismo (2023)

i

Autor: imdb

The Super Mario Bros. (2023)

Film Super Mario Bros. nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Pamiętajcie o tym, obserwując, jak Chris Pratt w ciele Mario wędruje przez Królestwo Muchomorów. Film Super Mario Bros. nie ma całkowicie fabuły – to znaczy: tu scena z Mario Kart, tam chwila z Super Smash Bros. i tak do samego końca. Po prostu ciesz się tym, co widzisz na ekranie! Życie jest za krótkie, żeby zanurzać się w animację i na siłę szukać w niej fabuły... prawda?

The Super Mario Bros. (2023)

i

Autor: Nintendo
Rolnicy. Podlasie. Nowa pokrywa na studnię. Gienek i Sławek pomagają Paulinie

Nintendo QUIZ — Czy rozpoznasz wszystkich bohaterów z gier?

Pytanie 1 z 10
Co to za postać?
Toad