JUAN MABROMATA/AFP/East News

i

Autor: JUAN MABROMATA/AFP/East News

E-sport

Fani Fakera kontra fani zespołu BTS! Dlaczego graczy LOL'a ominęła służba wojskowa?

2023-10-20 11:54

W internecie wybuchła 'wojna' pomiędzy fanami LoL’a a zwolennikami zespołu BTS. Powodem kłótni i sporów jest... obowiązkowa służba wojskowa w Korei Południowej. Sprawdźcie, dlaczego członkowie znanej na całym świecie drużyny e-sportowej T1 zostali zwolnieni z wojska.

Spis treści

  1. Obowiązkowa służba wojskowa w Korei Południowej
  2. Dlaczego Faker z T1 nie musi iść do wojska?

Obowiązkowa służba wojskowa w Korei Południowej

Mieszkańców Korei Południowej obowiązuje obowiązkowa służba wojskowa, wynika to z faktu, że od 1950 roku kraj ten nadal jest formalnie w stanie wojny z Koreą Północną. Każdy mężczyzna mieszkający w tym kraju musi iść do wojska na dwa lata, swój obowiązek wobec kraju musi wypełnić pomiędzy 18 a 28 rokiem życia. Obecnie zwolnienie ze służby wojskowej przysługuje olimpijczykom, wybitnym sportowcom, muzykom i tancerzom, którzy reprezentują Koreę na scenie międzynarodowej. Oburzenie fanów grupy k-pop’owej BTS wywołał fakt, że zawodnicy e-sportowi T1 otrzymali zwolnienie z obowiązkowej służby wojskowej. Pod ostrzałem fanów znalazł się głównie najsłynniejszy zawodnik tej drużyny - Faker.

Dlaczego Faker z T1 nie musi iść do wojska?

Najsłynniejszy zawodnik drużyny T1 to Lee „Faker” Sang-hyeok, którego niewątpliwie kojarzy każdy fan e-sportu i gracze League of Legends. Faker niewątpliwie jest jedną ze światowych wizytówek Korei Południowej. Olbrzymią popularnością na całym świecie cieszy się również zespół BTS, którego członkowie nazywani są często ikonami k-popu. Faker ma obecnie 27 lat co oznacza, że wkrótce musiałby przerwać swoją karierę, by przez 2. lata służyć w wojsku. Tak się jednak nie stanie, bo podczas zakończonych niedawno XIX Igrzysk Azjatyckich wszyscy członkowie zespołu T1 zostali olimpijczykami! To właśnie podczas tych igrzysk e-sport po raz pierwszy był pełnoprawną dyscypliną sportową na igrzyskach. Cały skład T1 mógł zostać zwolniony ze służby pod warunkiem zdobycia złota na igrzyskach. Zespół wygrał pomimo nieobecności w meczu finałowym Fakera, który miał kłopoty zdrowotne, ponieważ jest członkiem drużyny i grał we wcześniejszych meczach, to został zwolniony ze służby. Oficjalnie e-sportowcy nie są na liście zawodów, które mogą zostać objęte ochroną przed powołaniem, ale z drugiej strony według nowych zasad są olimpijczykami. Ta sytuacja doprowadziła do zażartych kłótni w internecie (głównie na platformie X), bo na początku tego roku do służby powołano Jung Ho-seoka i Kim Seok-jina, dwóch najstarszych członków zespołu co spowodowało, że zespół BTS na początku 2023 zawiesił działalność. Celem ataku fanek zespołu BTS został Faker, który jest chyba najbardziej rozpoznawalnym członkiem drużyny. W internecie doszło do kłótni pomiędzy fanami obu grup. Fani BTS byli bardzo zaskoczeni tym, jak wiele osób z całego świata opowiedziało się za Fakerem, bo do ‘wojny’ w internecie dołączyli nie tylko fani Fakera, ale również gracze League of Legends. Fani BTS twierdzą, że zawodnik T1 jest sławny tylko dlatego, że to BTS go wypromowało (warto wspomnieć, że ekipa T1 i członkowie BTS są w dobrych kontaktach). Fani zespołu muzycznego nie kryją zaskoczenia i oburzenia, gdy środowisko graczy ma inne zdanie na ten temat. Efekt jest taki, że liczne hejterskie wpisy fanów były usuwane z platformy. W całej sytuacji największym zaskoczeniem jest fakt, że członkowie BTS zdaniem władz Korei nie zasłużyli na zwolnienie ze służby pomimo licznych sukcesów.

Worlds 2023. E-sportowy QUIZ o mistrzostwach świata League of Legends. Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 14
Worlds 2023 odbędą się w:
Kongres 590 2021: Paweł Kowalczyk prezes Polskiej Ligii E-Sportowej: Jestem pewien, że e-Sport będzie na olimpiadzie