Kiedy jest Dzień Pac-Mana 2023? Co to za święto i czemu je obchodzimy?

i

Autor: https://www.youtube.com/watch?v=dScq4P5gn4A Zdjęcie poglądowe

Wydarzenia

Kiedy jest Dzień Pac-Mana 2024? Co to za święto i czemu je obchodzimy?

2024-05-20 9:24

Nietypowe święta w Polsce i na świecie cieszą się coraz większą popularnością. W maju obchodziliśmy między innymi Międzynarodowy Dzień Harry'ego Pottera i Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen (May the 4th be with you). Już 22 maja obchodzić będziemy jednak kolejne, tym razem ważne dla miłośników gier (nie tylko komputerowych!). Kiedy jest Dzień Pac-Mana 2024? Skąd wzięło się to święto i jaka jest historia gry Pac-Man?

Spis treści

  1. Pac- Man - co to takiego? Kiedy powstał?
  2. Pac-Man - skąd wzięła się nazwa? Kto go stworzył?
  3. Pac-Man - rekord świata

Pac- Man - co to takiego? Kiedy powstał?

Grę Pac-Man wydała japońska firma Namco 22 maja 1980 roku. To właśnie dlatego, 22 maja obchodzimy międzynarodowy Dzień Pac-Mana.

Najpierw działała na klasyczne automaty do gier, ale z czasem skonwertowano ją na wszystkie liczące się platformy, m. in. : Atari 2600, Commodore 64, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy czy  w końcu PC. Fani do dziś mogą się nią cieszyć właśnie na tej ostatniej platformie, lecz również w miejscach, które oferują automaty do gry.

Pac-Man odniósł wielki sukces komercyjny na całym świecie. Dzięki niemu przez lata doskonale sprzedawały się automaty do gry. Gra została również ,,bohaterem" seriali animowanych czy filmu Piksele (amerykański komedia fantastycznonaukowa z 2015 roku), gdzie wraz z innymi legendarnymi bohaterami gier zamierza zamienić ziemię w piksele. Pac-Man znajdziemy również w teledysku popularnej grupy Bloodhound Gang.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Pac-Man - skąd wzięła się nazwa? Kto go stworzył?

Toru Iwatani to ,,ojciec" Pac-Mana. Ciekawa jest historia powstawania nazwy Pac-Man. Otóż, najpierw był to Pakku-Man, co odnosiło się do japońskiej frazy „Paku-Paku Taberu”, oznaczającej w wolnym tłumaczeniu „jedzenie kłapiąc ustami”. Nazwa przerobiona została na ,,Puck Man", ale to znowu brzmiało zbyt podobnie do ,,Fuck", więc ostatecznie zdecydowano się na Pac-Man. Toru Iwatani  tworząc jego wygląd inspirował się natomiast... pizzą!

Pac-Man - rekord świata

Tego rekordu już nikt nie pobije! Rekord świata w grę w Pac-Mana ustalił 3 lipca 1999 roku Billy Mitchell, który w 6 godzin osiągnął maksymalną możliwą liczbę punktów, to jest: 3 333 360. Zawodnik zjadł również wszystkie kulki, duszki, owoce i nie stracił przy tym ani jednego życia.

QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w PRLu

Pytanie 1 z 15
Jak nazywała się gra podczas której uczestnicy przesuwali przedmiot w stronę mety: pstrykając w niego palcami?
QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w Polsce ludowej