Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były czasem rozrywek i przygotowania się do nadejścia lata. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Dlaczego właśnie te dni wydały się naszym przodkom magiczne? W czerwcu każdego roku przypada bowiem najdłuższy dzień w roku i zarazem najkrótsza noc w roku.
Kiedy jest najdłuższy dzień w roku 2023? Ile trwa?
Najdłuższy dzień w roku 2023, wypada w pierwszy dzień lata, czyli w środę 21 czerwca! To jednocześnie słynna słowiańska Noc Kupały. O obrzedach z nią związanych przeczytacie niżej. Ile trwa najdłuższy dzień w roku 2023? Najdłuższy dzień w roku 2023 będzie trwać 16 godzin i 46 minut. Będzie trwać o 9 godzin i 4 minuty dłużej od najkrótszego dnia w roku 2023, który będzie miał miejsce dopiero 22 grudnia - w zimowe przesilenie 2023.
Polecany artykuł:
Noc Kupały i Noc Świętojańska - czy to, to samo święto?
Chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel.