Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

Noc spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy oglądać Orionidy?

2023-10-19 10:16

W październiku 2023 będziemy mieli kolejną okazję do podziwiania spadających gwiazd. W tym miesiącu przypada maksimum meteorów z roju Orionidów. W artykule znajdziecie ciekawostki na temat tego roju i gwiazdozbioru Oriona. Dowiecie się również, kiedy wypada jesienna noc spadających gwiazd.

Spis treści

  1. Kiedy oglądać Orionidy – noc spadających gwiazd w październiku 2023
  2. Gdzie wypatrywać Orionidów?
  3. Jak obserwować spadające gwiazdy?
  4. Gwiazdozbiór Oriona – mity związane z konstelacją

Kiedy oglądać Orionidy – noc spadających gwiazd w październiku 2023

Już wkrótce czeka nas kolejne widowisko na nocnym niebie, październikowe niebo rozświetlą Orionidy. Ten rój związany z kometą Halleya i obserwować go można dosyć długo, bo meteoryty są widoczne od 2 października aż do 7 listopada. Jednak największe szanse na ujrzenie roju Orionidów przypada na noc z 21 na 22 października, to właśnie wtedy wypada maksimum tego roju. Te październikowe spadające gwiazdy nie są dużym rojem. Liczba meteorów, które można zaobserwować w ciągu godziny, wynosi od 20 do 30. Orionidy nie raz zaskakiwały bardzo jasnymi i widowiskowymi bolidami, które na niebie są jaśniejsze nawet do planety Wenus!

Gdzie wypatrywać Orionidów?

Radiant, czyli miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać, znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Rój jest wygodny do obserwacji, a w naszych szerokościach geograficznych spoglądać w nocne niebo możemy już od godziny 19. Najlepsze warunki do obserwacji spadających gwiazd będą w drugiej połowie nocy około 3:00, kiedy radiant znajdzie się najwyżej.

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Na początek warto wybrać się miejsce z dala od świateł miasta. Następnie odszukać na nieboskłonie gwiazdozbiór Oriona. W szerokości geograficznej Polski widoczny on jest od października do końca lutego. Jesienne noce są chłodne, więc jadąc na obserwacje deszczu meteorytów, nie zapomnijmy o ciepłym ubraniu i ciepłym napoju.

Gwiazdozbiór Oriona – mity związane z konstelacją

Orion pochodzi z mitologii greckiej, był to niezwykle silny i przystojny wojownik, syn Posejdona i gorgony Euriale. W sztuce przedstawiany jest jako myśliwy z tarczą w jednej ręce, maczugą w drugiej i mieczem przy pasie. Na nieboskłonie zobaczyć możemy, jak broni się przed szarżującym na niego Bykiem. Gwiazdozbiór Byka znajduje się obok gwiazd układających się w tarczę wojownika. Na niebie jest też jego wierny pies Syriusz, który jest najjaśniejszą gwiazdą nocnego nieba i stanowi część konstelacji Wielkiego Psa. Orion uganiał się za Plejadami, które bojąc się gwałtownego wojownika, poprosiły, by Zeus zamienił je w zwierzęta. Bóg piorunów zamienił je w gołębie, a później w skupisko gwiazd na nieboskłonie, zwane dziś Plejadami. Orion chełpił się, że może zabić każde stworzenie, a według jednego z mitów zginął ukąszony przez skorpiona i od tej pory Orion znika z nieboskłonu, jak tylko na niebie pojawia się gwiazdozbiór Skorpiona.

QUIZ. Bogowie z mitologii. Z greckiej czy rzymskiej? Nie wiesz? Masz 50 proc. szansy
Pytanie 1 z 20
Amor występuje w mitologii: