To ciekawe!

Nowy trend ślubny w Polsce. To prawdziwy hit i jednocześnie "powrót do korzeni"!

2024-07-10 15:45

Jaki byłby wasz wymarzony ślub? Nie każdy marzy o hucznym weselu z tańcami do popularnych przebojów. W Polsce od kilku miesięcy panuje zupełnie nowa moda. Skromne uroczystości, piękne stroje i pojednanie z naturą. Słowiańskie wesela to prawdziwy hit sezonu!

Spis treści

  1. Słowiański ślub - jak zorganizować?
  2. Słowiański ślub - jak się ubrać? Ile kosztuje suknia ślubna?
  3. Słowiańskie ślub coraz bardziej popularne w Polsce

Wesele w słowiańskim stylu to prawdziwy hit. Niektórzy decydują się na połączenie starych obrzędów na świeżym powietrzu i cywilną uroczystość. Inni wybierają je jedynie jako motyw przewodni. Wykorzystujemy podczas nich folkowe stroje i muzykę, żywe kwiaty, otwarty ogień i wiele innych elementów, które kojarzą nam się z dawnymi rytuałami naszych przodków. Zamiast klasycznego wesela na sali, spotykamy się na świeżym powietrzu. Atrakcjami są palące się ogniska i muzyka na żywo zamiast z głośnika. Panny młode również wyglądają w tym dniu wyjątkowo. Króluje biel w połączeniu z czerwienia, biżuteria z drewna i wianki.

Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!

Słowiański ślub - jak zorganizować?

Słowiański ślub zorganizować możemy w plenerze, ale dekoracje również dobrze sprawdza się na wynajętej sali. Drewniane dekoracje i polne kwiaty powinny gościć na wszystkich stołach, a warto również uprzedzić gości o planowanym motywie przewodnim, by mogli odpowiednio się ubrać. Dużym plusem tego typu wesele jest fakt, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. W roli dekoracji sprawdzą się pęki jemioły lub świece ustawione na drewnianych krążkach. Inspiracje czerpać możemy bezpośrednio z natury.

Słowiański ślub - jak się ubrać? Ile kosztuje suknia ślubna?

Ubrania słowiańskie są inspirowane słowiańskim folklorem i możemy zamówić je u prywatnych twórców, którzy przygotują nam wymarzone stroje szyte na miarę. Co ważne, takie ubrania są o wiele tańsze niż ,,standardowa" suknia w salonie lub garnitur. Męska koszula i spodnie to wydatek około 600 złotych. Suknię z licznymi zdobieniami możemy zamówić już za około 700-900 złotych! Oczywiście nie należy zapominać o dodatkach. Do tego typu strojów sprawdzają się żywe kwiaty i konieczny będzie również wianek.

Słowiańskie ślub coraz bardziej popularne w Polsce

O słowiańskie śluby pytaliśmy również w wywiadzie twórczynię ubrań słowiańskich, którą w sieci znajdziecie jako RekoDzieło Kas. Poniżej przeczytacie jej wypowiedź.

ESKA Nerdsfera: Na stronie i w social mediach znajdziemy sporo zdjęć, które wskazują, że wiele par wybiera tradycyjne stroje słowiańskie na swoje śluby. Czy to coraz popularniejszy w Polsce trend? Ile par rocznie zgłasza się po swoją weselną 'wyprawkę'?

RekoDzieło Kas: Ciężko mi dokładnie podać liczbę, bo nie każdy przy składaniu zamówienia chwali się potrzebne mu te ubrania. Jednak zdecydowanie jest to rosnący trend. Wszystko, co ludowe, folkowe i słowiańskie jest coraz popularniejsze. 10 lat temu stroje w tym stylu widywałam tylko na małych ślubach w zamkniętych rodzimowierczych społecznościach. Dziś widzę słowiańskie motywy na ślubach cywilnych, humanistycznych i kościelnych.

Cały wywiad przeczytać można TUTAJ.

Czy jesteś gotowy na ślub? Sprawdź, czy znasz te weselne przesądy

Pytanie 1 z 15
Panna Młoda powinna mieć na sobie: