Czerwcowa pełnia Księżyca to Truskawkowy Księżyc. Skąd się wzięła ta nazwa? Jak powszechnie wiadomo czerwiec to okres zbierania truskawek. Właśnie do tych pysznych owoców nawiązuje. Inne nazwy dla czerwcowej pełni Księżyca to Różany Księżyc albo Gorący Księżyc. Nazwy pełni Księżyca wywodzą się z kultury północnoamerykańskiej. Czerwcowy księżyc 2023 to również super pełnia.
W czasie superpełni Srebrny Glob może być wtedy do 14% większy na niebie i świecić do 305 jaśniej niż, gdyby znajdował się w apogeum. Taka sytuacja może nastąpić już w czerwcu 2023. Warto również wiedzieć, że pełnie Księżyca możemy regularnie obserwować mniej więcej co około 29,5 dnia
Polecany artykuł:
Pełnia księżyca w czerwcu 2023 - kiedy jest? O której?
Kiedy będzie można oglądać Księżyc w czerwcu 2023? Dokładny moment pełni to 4 czerwca o godzinie 13.52. Kilkanaście godzin później naturalny satelita naszej planety przejdzie przez najbliższy Ziemi punkt swojej orbity.Truskawkowa Pełnia wzejdzie 13 czerwca o godz. 20.12, zajdzie 4 czerwca o 3.39.Następnie wzejdzie 14 czerwca o godz. 21.38 i zajdzie 15 czerwca o godz. 4.30. W zależności od regionu Polski w jakim się znajdujecie, te godziny mogą nieco się różnić.
Truskawkowy księżyc - co go łączy ze światem fantasy?
Czerwcowa pełnia Księżyca to czas magiczny. Dawniej idealny był do rzucania miłosnych zaklęć i rytuałów. Jest też ściśle powiązana ze zbliżającą się Nocą Kupały 2023. W książkach, filmach i serialach fantasy i tych, które nawiązują do dawnych słowiańskich wierzeń, to moment płodności i urodzaju. Na świat wychodził również pradawne stwory - wiły, driady, wodniki, elfy i upiory, które wabiły i mamiły młodych chłopców i dziewczęta. Noc Kupały czyli najkrótszą noc w roku obchodzimy z 21 na 22 czerwca. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska.
Chociaż zamierzchłe, słowiańskie czasy już za nami, to wciąż popularny jest wśród młodych kobiet zwyczaj wicia, zakładania wianków, a na koniec dnia puszczania ich na wodę. Noc Kupały uznawano dawniej jako alternatywę dla naszych współczesnych Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Wtedy też powstała Noc Świętojańska, na cześć Jana Chrzciciela, którą znamy doskonale z przesądu o szukaniu kwiatu paproci.
Najważniejszą rolę w czasie obchodów Nocy Kupały odgrywał ogień. Popularne było skakanie przez ogień, a miało to zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody. Do dziś część z tych obrzędów żyje i znalazła swoje miejsce we współczesnych zwyczajach. Miasta chętnie organizują Wianki - czyli koncerty i zabawy przy muzyce z okazji nadejścia lata. Na niektórych górach jak Ślęża dalej pali się ogniska w najkrótszą noc w roku.