Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Nauka

Pierwszy napęd kosmiczny na wodę, został właśnie przetestowany. Działa bardzo dobrze!

2023-04-17 16:51

Naukowcy starają się stworzyć innowacyjne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować badania kosmosu. Jednym z takich przedsięwzięć jest próba stworzenia systemu napędowego dla satelitów opartego na wodzie! Naukowcy właśnie przeprowadzili test wodnego napędu i okazuje się, że świetnie działa.

Stworzono system napędowy działający na wodę!

Prace nad systemem napędowym dla satelitów opartym na wodzie prowadzi japońska firma Pale Blue. Firma została założona przez naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego w 2020 roku i zajmuje się kilkoma rodzajami napędów wodnych.

System napędowy opracowany przez naukowców został przetestowany z satelitą Eye firmy Sony w ramach programu Star Sphere, który ma na celu robienie zdjęć Ziemi. Test polegał na uruchomieniu pędnika na około dwie minuty w celu skorygowania orbity satelity Eye. Test napędu przebiegł zgodnie z planem.Ten niezwykły system napędowy zaprojektowany został specjalnie dla CubeSatów i może wydłużyć czas życia małego satelity z pół do pełnego roku do trzech do pięciu lat lub dłużej.Silnik strumieniowy jonów wody zużywa mniej niż 250 ml wody jako paliwa, aby utrzymać CubeSaty na orbitach i radykalnie wydłużyć ich lata użytkowania w kosmosie, jednocześnie zmniejszając ilość kosmicznych śmieci.

Ten silnik mógłby kierować małe statki kosmiczne z powrotem na Ziemię pod koniec ich życia, zapobiegając ich przekształceniu się w kosmiczne śmieci. Wykorzystanie wody jako paliwa zamiast materiałów toksycznych sprawia, że ​​produkcja satelitów jest znacznie bezpieczniejsza niż inne konwencjonalne metody produkcji.

„CubeSaty przedwcześnie tracą swoją użyteczność i stają się śmieciami kosmicznymi po prostu dlatego, że nie mają silników, które mogłyby swobodnie poruszać się w kosmosie. Nasza technologia umożliwia instalację na CubeSats, zapewniając niedrogi napęd o niskim poborze mocy i wydajne pozyskiwanie energii z niewielkiej ilości wody – czystego, niedrogiego i obfitego zasobu naturalnego – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Pale Blue, Jun Asakawa.

„Zastępując niewiarygodnie toksyczne propelenty, takie jak hydrazyna, wodą, możemy uczynić przestrzeń kosmiczną znacznie bardziej dostępną dla ludzi. Z radością przedstawiliśmy tę prawdziwie zrównoważoną technologię napędu na niedawnym Sympozjum SmallSat 2023 ”.

Naukowcy odtwarzają dawny lek przeciwepidemiczny