Spis treści
- Pinball Station, salon gier arcade i muzeum w jednym!
- Retrogaming - kto może grać na flipperach?
- Jakie są automaty w Pinball Station?
- Pinball Station, Warszawa - godziny otwarcia
- Pinball Station w Warszawie - ceny biletów
- Pinball Station - Adres, dojazd
- Pinball - historia automatów do gier
Fani gier komputerowych powinni spróbować swoich sił na konsolach do gier z lat 80. i 90. W Warszawie zagrać na flipperach można w Pinball Station, czyli Interaktywnym Muzeum Flipperów w Warszawie. To niezwykłe miejsce powstało w 2016 roku i pomimo tego, że obecnie większość z nas może zagrać w gry w domu, to jednak codziennie wiele osób odwiedza to niezwykłe muzeum, by zagrać na flipperach. O początkach gamingu i fenomenie automatów do gier rozmawialiśmy z założycielem Pinball Station – Pawłem Nowakiem.
Pinball Station, salon gier arcade i muzeum w jednym!
Obecnie większość osób automaty do gier kojarzy z wyjazdów na wakacje, gdzie pojedyncze sztuki znaleźć można głównie przy wesołych miasteczkach czy kinach. Jednak w latach 80. i 90. niezwykle popularne były duże salony gier wyposażone w dziesiątki różnych automatów. Taki „powrót do przeszłości” gwarantuje pobyt w Pinball Station. Znajdziecie tam ponad 100 automatów, na których można zagrać. Najstarszy automat do gier w Pinball Station ma ponad 90 lat. Grupy szkolne, odwiedzając to miejsce, mogą nie tylko pograć na automatach, ale również dowiedzieć się nieco więcej o historii gier komputerowych.
Retrogaming - kto może grać na flipperach?
„Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, bardziej ograniczenie stanowi wzrost gracza. Automaty były specjalnie budowane na tyle duże, żeby w ten sposób wyznaczyć dolny wiek gracza. Jeśli chodzi o górną granicę, to jej nie ma. Zagrać może każdy od 5 do 105 lat. Dużą zaletą jest również łatwość obsługi automatów pinball i arcade. W pinballu mamy tylko dwa przyciski i przycisk start, który uwalnia kulkę, w te gry bez problemu zagra 5-latek, jak i 75-latek” (…)
„Automaty pinball są doskonałe do rywalizacji, na jednym automacie mogą zagrać 4 osoby, grając po sobie i konkurując ze sobą. Cała rodzina może zagrać i razem dobrze się bawić na jednym automacie – tata, mama i dzieciaki mogą się wspólnie bawić i spędzać razem czas. Rywalizacja jest „tu i teraz”, a nie przez internet. Można grać, dopingować, śmiać się, są prawdziwe emocje i integracja” (…)
Współczesne gry dają nam super grafikę, ale też coś nam zabierają, właśnie to przebywanie z innymi ludźmi na żywo. Kiedyś wychodziło się z kumplami po szkole na gry, teraz każdy siedzi sam w domu w wygodnym fotelu gamingowym, grając online. (…) Automaty są łatwe w obsłudze dla każdego i dają równe szanse, tu nie ma możliwości kupienia płatnych dodatków, czy dodatkowych żyć, na automatach liczą się prawdziwe umiejętności, a nie pieniądze” – tłumaczy właściciel.
Polecany artykuł:
Jakie są automaty w Pinball Station?
W środku tego niezwykłego interaktywnego muzeum jest mnóstwo automatów do gier, z których najstarszy ma 90 lat, a najnowsze powstały kilka lat temu i nadal wzorowane są na automatach pinball z lat 80. Jeden z najnowszych automatów nawiązuje do serialu Stranger Things i chociaż ma on nowoczesny wyświetlacz, to i tak jego sercem jest pochylona tablica, po której szybko mknie odbijana kulka za pomocą ruchomych łapek (z ang. flipper). Znajdziecie tu również takie kultowe automaty do gier, jak Pac-Man, Donkey-Kong, czy Mortal Combat. Są również automaty wyposażone w pistolety, symulatory do grania w wyścigi samochodowe z fotelem i kierownicą oraz do jazdy na motocyklu.
Pinball Station, Warszawa - godziny otwarcia
- Poniedziałek 12:00 – 22:00
- Wtorek 12:00 – 22:00
- Środa 12:00 – 22:00
- Czwartek 12:00 – 22:00
- Piątek 12:00 – 24:00
- Sobota 11:00 – 24:00
- Niedziela 11:00 – 22:00
Jeśli ktoś da radę, to w cenie biletu może grać non stop przez 10 godzin - tłumaczy pan Paweł.
Pinball Station w Warszawie - ceny biletów
Wejście dla osoby dorosłej kosztuje 49 zł, dla uczniów i studentów 43, dzieci (do 12 lat) płacą 35 zł. To jednorazowa opłata, kupujesz bilet i grasz, ile chcesz i na czym chcesz.
Pinball Station - Adres, dojazd
Interaktywne Muzeum Flipperów "Pinball Station" znajduje się na ul. Kolejowej 8A
Polecany artykuł:
Pinball - historia automatów do gier
- Automaty typu pinball były pierwszymi automatami do gier zręcznościowych, które nie mają nic wspólnego z hazardem, chociaż często były stawiane przy np. jednorękich bandytach. Pierwsze automaty do gier były tworzone już pod koniec XIX wieku, były całkowicie mechaniczne, zrobione z drewna, powstały one w czasach, w których w kinach królowało kino nieme – tłumaczy właściciel.
- To, co wyróżnia automaty do gier od maszyn do gier hazardowych to sposób wynagradzania za grę. Bo chociaż do automatów typu pinball też wrzucało się monety, to wygraną nie były pieniądze, tylko coraz wyższy wynik. Najstarszy automat w muzeum stoi przy naszych drzwiach, on jest 1932 roku.” „Pierwsze automaty typu arcade pochodzą z lat 50. i nadal były one całkowicie mechaniczne, Miały już coś w rodzaju „ekranu”, były to różnego rodzaju strzelanki, gdzie przy pomocy specjalnego karabinu strzelało się w przewracające się blaszane cele. Działały one bez żadnego komputera, były to urządzenia czysto mechaniczne.
- Złote lata automatów to gier to przełom lat. 80. i 90. wtedy powstał Pac Man, Donkey Kong, Mario Bros., czy Defender. To był moment, kiedy poziom technologii komputerowej był już na tyle wysoki, że można było zaproponować graczom nowy rodzaj rozrywki i lepszą grafikę. To już nie były proste gry na zasadzie Ponga.
- Wraz z rozwojem technologii pojawiły się pierwsze konsole i komputery osobiste, automaty straciły na popularności, ale teraz wracają, bo retrogaming jest modny. Ludziom brakuje wspólnego grania i bycia razem, dlatego do łask wracają salony gier z automatami czy gry planszowe. - podsumowuje pan Paweł.
Nie da się ukryć, że to miejsce ma wspaniały klimat, dla mnie wizyta w tym niezwykłym interaktywnym muzeum była sentymentalną podróżą do czasów młodości, kiedy wszystko było łatwiejsze. Zdjęcia z Pinball Station znajdziecie poniżej.