Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

Rybki akwariowe polecą w kosmos! Jaki jest cel ich misji?

2023-07-26 12:59

Naukowcy chcą wysłać żywe ryby na stację kosmiczną. Niewielkie bardzo popularne akwariowe rybki nie będą zajmowały się eksploracją kosmosu, ale ich pobyt na stacji kosmicznej ma pomóc ludziom w podboju kosmosu. Sprawdźcie, dlaczego naukowcy chcą wysłać ryby w kosmos.

Naukowcy chcą wysłać ryby w kosmos

Chiny planują wysłać popularne rybki akwariowe na swoją stację kosmiczną. Małe rybki (danio pręgowany) zostaną wysłane na chińską stację kosmiczną Tiangong. Są to niewielkie słodkowodne ryby pochodzące z Azji Południowej. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych pręg na ciele. W Polsce obejrzeć można je w większości sklepów zoologicznych. Teraz przedstawiciele tych ryb polecą w kosmos. Ich pobyt na stacji kosmicznej to część badań nad interakcją między rybami a mikroorganizmami w małym zamkniętym ekosystemie. Eksperyment z rybkami w kosmosie ma również pomóc w badaniach nad utratą masy kostnej u astronautów. Jest to jeden z wielu problemów, z jakim muszą zmierzyć się ludzie, planując długotrwałe misje w kosmosie. Obserwacja ryb na stacji kosmicznej ma pomóc naukowcom sprawdzić, jak długotrwały pobyt w kosmosie wpływa na układ kostny.Ciało tych ryb na wczesnych etapach rozwoju jest przejrzyste, co ułatwi naukowcom obserwację narządów wewnętrznych u żywych osobników. Warto też zauważyć, że danio pręgowany ma wiele cech wspólnych z ludźmi, takich jak układ krwionośny, nerwowy i odpornościowy. Ryby te są używane do badań nad popularnymi wśród ludzi chorobami, takimi jak nowotwory, cukrzyca czy osteoporoza. Badania nad danio pręgowanym w kosmosie mogą pomóc w zrozumieniu, jak mikrograwitacja wpływa również na inne procesy fizjologiczne i metaboliczne u ryb i ludzi.

Zwierzęta w kosmosie

Nie jest to pierwszy raz, kiedy ryby zostały wysyłane w kosmos. Danio, były wysyłane na radziecką stację kosmiczną Salut 5 w 1976 r. na pokładzie misji Sojuz 21. Nie jest to jedyna odmiana „kosmicznych ryb”. W 2012 r. NASA wysłała akwarium z ryżankami japońskimi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Eksperyment miał na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na życie morskie. Okazało się, że ryżanki japońskie dostosowały się do warunków mikrograwitacji i były zdolne do składania jaj i wylęgania się zdrowych potomków.

NASA wyprodukowała tlen na Marsie | ESKA XD - Mobmania #23