Przesądy związane z burzą
Wiele osób boi się burzy i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ niewątpliwie jest ona bardzo groźnym zjawiskiem. Burze w Polsce są coraz bardziej gwałtowne. Silne wichury, które towarzyszą burzom sieją zniszczenie w wielu miejscach.
Ciemne chmury przeszywające niebo błyskawice i głośne grzmoty budziły niepokój od zawsze. Większość pierwotnych bóstw kojarzonych było właśnie z burzami. Słowiański Perun, czy nordycki Thor to bogowie, którym przypisywano moc ciskania gromów z nieba. By zabezpieczyć się przed gniewem gromowładnych bóstw, obowiązywały przesądy związane z tym, czego nie należy robić podczas burzy.Niektóre wierzenie przetrwały do dziś. Jak zabezpieczano się przed burzą w dawnych czasach? Oto kilka przykładów.
Tego nie można robić podczas burzy - przesądy
- Zamykanie okien podczas burzy ma na celu nie tylko ochronę przed silnym wiatrem, który może uszkodzić okno, dawniej wierzono, że jeśli nie zamknie się okna, to do izby może wpaść piorun kulisty.
- W czasie burzy należy również uważać na psy, bo podobno to właśnie psi ogon przyciąga pioruny.
- W trakcie burzy nie należy zakładać nic czerwonego. Wierzono bowiem, że kolor czerwony silnie przyciąga wyładowania atmosferyczne.
- Moc do przyciągania piorunów miały również lustra. W wielu miejscach zasłaniano wszystkie lustra w domach, gdy tylko zaczynała się burza. Ponadto istniało przekonanie, że w czasie burzy w lustrze można zobaczyć upiora lub osobę zmarłą co przynosiło nieszczęście.
- Do tej pory w wielu miejscach przetrwał zwyczaj zapalania w czasie burzy świecy i stawianie jej w oknie. Wierzono bowiem, że postawienie na parapecie zapalonej gromnicy i modlitwa do Matki Boskiej Gromnicznej ma ochronić dom i jego mieszkańców przed burzą.
- Zakazana była również kąpiel w trakcie burzy, jak wiadomo pioruny często uderzają w zbiorniki wodne, więc ta przestroga miała sens. Uderzenie pioruna w wodę niesie ze sobą ryzyko porażenia lub śmierci osób w niej przebywających w odległości nawet do 10 metrów od miejsca uderzenia. Warto również pamiętać, że chociaż ryzyko porażenia w wannie, czy pod prysznicem jest małe to nie jest ono zerowe.
- Pioruny od domostwa miały odganiać także ustawione w kątach domu gałązki brzozy zbierane podczas procesji Bożego Ciała sprzed ołtarzy.
- Ostatnim i jednocześnie chyba najsłynniejszym przesądem związanym z burzą jest jej wpływ na potrawy. Każda babcia wam powie, że w trakcie burzy nie należy kisić ogórków, bo się zepsują, gotować rosołu – bo skwaśnieje.