Kajko i Kokosz mają ogromną rzeszę fanów – zarówno wśród najmłodszych odbiorców, jak i tych, którzy na przygodach dwóch słowiańskich wojów się wychowywali. Specyficzny humor, uniwersalny przekaz, historia pełna akcji, ale i familijnych wartości, od lat zapewnia komiksom Janusza Christy niesłabnące powodzenie. „Słowiański świat Kajka i Kokosza” we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia w sposób naturalny przeniesie odwiedzających do przeszłości, aby każdy mógł zostać bohaterem świata komiksów Janusza Christy.
– Wrocławska wystawa o Kajku i Kokoszu ma charakter scenograficzny i jest wyjątkowo interaktywna – mówi Wojciech Łowicki, autor wystawy. – To miejsce spotkań, które połączy pokolenia, gdzie dzieci będą się bawić (dosłownie), jak i rozwijać, np. poznając historię prasłowiańskiej Polski i jej obyczaje. Wśród atrakcji także możliwość „przeniesienia się w czasie”, by samemu zostać bohaterem komiksu – wyjaśnia Łowicki.
Słowiański Świat Kajka i Kokosza - Tron Hegemona i Chata Jagi odwzorowane w skali rzeczywistej
Chata Jagi, Brama Mirmiłowa, Tron Hegemona czy Chata Kajka i Kokosza to tylko niektóre elementy uniwersum słowiańskich wojów, które na wystawie zostaną odwzorowane w skali rzeczywistej, aby były atrakcją nie tylko dla najmłodszych odbiorców. Część elementów (m.in. Maczuga Łamignata, Prasłowiański Mecz) jest interaktywna, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność ekspozycji. Na wystawie nie zabraknie także elementów edukacyjnych, takich jak szarady czy puzzle), dzięki czemu odwiedzający lepiej poznają historię słowiańskiej Polski, dawnych obyczajów jej mieszkańców oraz język komiksu.
– Język komiksu to bardzo atrakcyjna i sprawdzona forma zapraszania naszych najmłodszych odbiorów do przygody z historią – ocenia dr Andrzej Jerie dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. – Kilka lat temu wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa poświęcona twórczości Papcia Chmiela z Tytusem De Zoo w roli głównej. Mam nadzieję, że Kajko i Kokosz wzbudzą podobne emocje zarówno rodziców jak i dzieci.
Słowiański Świat Kajka i Kokosza - kiedy i gdzie zobaczymy wystawę?
Osobny moduł wystawy będzie poświęcony Januszowi Chriście, autorze kultowego komiksu, przygotowany we współpracy z kolekcjonerami, którzy udostępnią swoje unikatowe zbiory.Interaktywna wystawa scenograficzna „Słowiański Świat Kajka i Kokosza”, 1 czerwca – 3 listopada 2024 r., Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
Źródło: Materiały prasowe