Ile wie o tobie Google?
Większość przychodów Google pochodzi z internetowej reklamy. Inne produkty, takie jak Google Mapy czy Wyszukiwarka, z których większość z nas korzysta dodatkowo wspierają działanie polegające na jak najlepszym zdefiniowaniu naszych potrzeb. Im więcej korzystamy z usług Google, tym więcej Google o nas wie. Bazując na zebranych informacjach algorytm sprawdza nasze przyzwyczajenia, analizuje wybory i w ten sposób tworzy profile. Brzmi to trochę przerażająco, ale nie można odmówić praktyczności takiego rozwiązania. Jeśli informacje zebrane przez Google są trafne, to informacje, jakie będziemy otrzymywać w okienkach wyskakujących reklam będą dopasowane do naszych potrzeb. Jest jednak wiele osób, które stara się, aby ilość informacji przekazywanych na serwery tej firmy była ograniczona do minimum. Jeśli chcecie zweryfikować albo zmniejszyć ilość informacji przekazywanych na serwery możecie to zrobić na kilka sposobów.
Przydatne linki dla użytkowników Google
Sprawdzenie co Google o nas wie nie jest trudne i każdy może to sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę myadcenter.google.com i otrzymamy informacje o tym, jak Google nas ocenił. Znajdziecie tam informacje o sobie, takie jak wiek, płeć, zainteresowania, związki czy wykształcenie. Linkowana aplikacja służy również do natychmiastowego zaprzestania dalszego zbierania informacji o użytkowniku (ale tylko na danym urządzeniu i na danej przeglądarce internetowej). Google przestanie profilować użytkownika i przetwarzać dane, choć będzie wyświetlał przez to mniej atrakcyjne oferty w reklamach.
Kolejny ciekawy link to informacje, jakie zbierają Mapy Google. Jeśli nie macie ustawionych zaawansowanych ustawień prywatności, to w tej aplikacji znajdziecie informacje o tym, gdzie byliście każdego dnia. Sprawdzicie to na stronie timeline.google.com. Zbieranie takich danych też można wyłączyć.
Jeśli nie chcecie przekazywać swoich danych, to Google przygotowało specjalną stronę, na której możecie sprawdzić, jakie dane o was są zbierane i przez jakie aplikacje.Znajduje się ona pod tym adresem myactivity.google.com. Główny interfejs podzielony jest na trzy sekcje: związane z aktywnością w Internecie, z fizycznym przemieszczaniem się i skorzystaniem z YouTube’a. Każda z kategorii jest dokładnie opisana i zawiera opcje dodatkowe. W każdej z nich znajduje się przycisk do wyłączania śledzenia użytkownika oraz informacje o tym, po co są zbierane. Konsekwencje, zalety i wady decyzji związanej z utrzymaniem zbierania informacji bądź jego wyłączeniem są dokładnie wyjaśnione.
Polecany artykuł: