Naukowcy oddali sztucznej inteligencji sterowanie satelitą
Według informacji przekazanych przez Chińskie media był to przełomowy eksperyment. Znajdująca się na ziemi sztuczna inteligencja samodzielnie kontrolowała przez całą dobę satelitę Qimingxing 1.
Jest to niewielka satelita zajmująca się obserwacją Ziemi. Zespół badawczy, kierowany przez Wanga Mi, powiedział, że celem eksperymentu było sprawdzenie, co zrobi sztuczna inteligencja z własnej woli. Naukowcy przekazali również informacje, że sztuczna inteligencja sama wybrała kilka miejsc na Ziemi i nakazała satelicie Qimingxing 1 przyjrzeć im się bliżej. Nie podano wyjaśnienia, dlaczego technologia mogła wybrać lokalizacje.
Jak podaje South China Morning Post jednym z obszarów, które zostały wybrane przez AI do obserwacji była Patna, starożytne miasto w północno-wschodnich Indiach i Osaka, jeden z najbardziej ruchliwych portów w Japonii.
Szczegółowa obserwacja wybranych punktów na Ziemi zawsze wymagała określonych dyrektyw, np. w przypadku niespodziewanych zdarzeń, takich jak katastrofy naturalne. Wtedy satelity były kierowane przez ludzi do obserwacji wybranych miejsc.
W tym wypadku sama sztuczna inteligencja wybrała sobie miejsca do obserwacji na podstawie własnych preferencji. Według danych dziennika Chiny mają obecnie na orbicie flotę liczącą ponad 260 satelitów teledetekcyjnych.
Wiele z nich podobno często krąży wokół Ziemi bezczynnie, zbierając małowartościowe dane bez żadnego konkretnego celu. Warto pamiętać, że satelity mają dość krótką żywotność, a ich produkcja i wyniesienie na orbitę generują wysokie koszty. Naukowcy z Wuhan uznali, że należy dążyć do maksymalnego wykorzystania możliwości posiadanych przez Chiny statków kosmicznych na orbicie, poprzez nowe aplikacje orbitalne.
Czy oddawanie satelity w „ręce” sztucznej inteligencji bez nadzoru człowieka to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach.