Spis treści
- Truskawkowa Pełnia Księżyca - nazwy
- Księżyc Kwiatów - czary, tradycje i zwyczaje
- Noc Kupały - co o niej wiemy? Obrzędy
Kiedy jest Truskawkowa Pełnia Księżyca? To zjawisko w 2024 roku przypada 22 czerwca, czyli dzień po przesileniu letnim. W pełnym majestacie na niebie zaprezentuje się o godz. 3:10, w nocy z soboty na niedzielę. W zależności od regionu Polski w jakim się znajdujecie, ta godzina może nieco się różnić. Pełnię Księżyca najlepiej jest obserwować poza miastem. To również pierwsza pełnia księżyca tego lata. Pełnie Księżyca możemy regularnie obserwować mniej więcej co około 29,5 dnia
Truskawkowa Pełnia Księżyca - nazwy
Czerwcowa Pełnia Księżyca to Truskawkowy Księżyc. Skąd się wzięła ta nazwa? Zyskała popularność w latach 30. XX w., dzięki publikacji Maine Farmer's Almanac. Jak powszechnie wiadomo czerwiec to okres zbierania truskawek. Właśnie do tych pysznych owoców nawiązuje termin. Inne nazwy dla czerwcowej Pełni Księżyca to: Różany Księżyc, Księżyc Motyki, Księżyc Sadzenia albo Gorący Księżyc.
Księżyc Kwiatów - czary, tradycje i zwyczaje
Truskawkowa Pełnia Księżyca to czas magiczny. Dawniej idealny był do rzucania miłosnych zaklęć i rytuałów. Jest też ściśle powiązana ze zbliżającą się Nocą Kupały 2023. W książkach, filmach i serialach fantasy i tych, które nawiązują do dawnych słowiańskich wierzeń, to moment płodności i urodzaju. Na świat wychodził również pradawne stwory - wiły, driady, wodniki, elfy i upiory, które wabiły i mamiły młodych chłopców i dziewczęta. Noc Kupały czyli najkrótszą noc w roku obchodzimy zazwyczaj z 21 na 22 czerwca. W 2024 roku Noc Kupały przypada z 20 na 21 czerwca.
Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska.
Noc Kupały - co o niej wiemy? Obrzędy
Chociaż zamierzchłe, słowiańskie czasy już za nami, to wciąż popularny jest wśród młodych kobiet zwyczaj wicia, zakładania wianków, a na koniec dnia puszczania ich na wodę. Noc Kupały uznawano dawniej jako alternatywę dla naszych współczesnych Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Wtedy też powstała Noc Świętojańska, na cześć Jana Chrzciciela, którą znamy doskonale z przesądu o szukaniu kwiatu paproci.