Wiedźmin: nowa animacja z totalnie zmienioną fabułą. Sapkowski by tego nie napisał!

i

Autor: https://www.youtube.com/watch?v=NAwD_E9271E Zdjęcie poglądowe

Wiedźmin

Wiedźmin: nowa animacja z totalnie zmienioną fabułą. Sapkowski by tego nie napisał!

2024-06-12 17:46

Jakiś czas temu w internecie pojawiła się informacja o pracach nad animowaną historią z uniwersum Wiedźmina, teraz zobaczyliśmy zwiastun. Adaptacji doczeka się jedno z opowiadań A. Sapkowskiego pt. Trochę poświęcenia. Piękna historia miłości syreny i księcia nie będzie jednak taka jak w książce. Scenarzyści postanowili ją „ulepszyć”. Fani nie będą zachwyceni nową fabułą.

Spis treści

  1. Wiedźmin: Syreny z Głębin
  2. Wiedźmin: Syreny z Głębin – scenarzyści zmieniają opowiadanie

Wiedźmin: Syreny z Głębin

Oglądając produkcje Netflixa z uniwersum Wiedźmina, odnoszę wrażenie, że scenarzyści nie przeczytali materiału źródłowego albo uznali, że twórczość A. Sapkowskiego, która jest uwielbiana na całym świecie, nie nadaje się na serial i postanowili sami dodać coś od siebie. Efekty „radosnej twórczości” scenarzystów, które zobaczyć możemy w serialu Wiedźmin, osobiście uważam za wyjątkowo nieudane. Dla poparcia moich słów podam kilka przykładów autorskiej twórczości scenarzystów. Mieliśmy więc w serialu Wiedźmin:

  • kurtyzany, które doskonale znały drogę do tajnego siedliszcza wiedźminów;
  • wiedźmina Eskela, który zamienił się w stwora podobnego do leszego;
  • oraz Yennefer, która chciała złożyć w ofierze swoją przybraną córkę Ciri dziwnej wiedźmie z lasu.

To moje top 3, ale takich absurdalnych zmian w fabule Wiedźmina jest znacznie więcej. Wiadomość o powstającej animacji na podstawie opowiadania Trochę poświęcenia ucieszyła wielu fanów. Jest to piękne opowiadanie, które zostało pominięte w serialu. Wiadomo już, że produkcją zajmuje się Studio Mir i kto podłoży głos słynnej Essi Daven. Ostatnio serwis Redanian Inteligence opublikował informacje o produkcji, które zaskoczyły fanów. Ostrzegamy, poniżej jest duży spoiler dotyczący tej animacji.

Wiedźmin: Syreny z Głębin – scenarzyści zmieniają opowiadanie

Według portalu scenarzyści zdecydowali się na zmianę w fabule opowiadania. Z nieznanych powodów twórcy animacji uznali, że zakończenie opowiadania nie jest wystarczająco dobre lub postępowe i postanowili je zmienić. W oryginalnym opowiadaniu A. Sapkowskiego syrena Sh'eenaz poświęca się dla miłości i zamienia swój syreni ogon na ludzkie nogi. Najwidoczniej zakończenie nawiązujące to baśni Hansa Christiana Andersena o syrenie nie spodobało się scenarzystom, bo wszystko wskazuje na to, że "silna i niezależna" syrena nie poświęci się dla miłości, zamiast tego w adaptacji Netflixa los Sh'eenaz i Algovala się odmieni. To książę Algoval zamieni swoje nogi na ogon i zamieszka wśród syren. Potwierdzeniem dla tej zmiany może być piosenka Trochę poświęcenia, którą śpiewa Ciri w serialu Wiedźmin. Tekst w utworze jasno wskazuje na to, kto postanowił się poświęcić w imię miłości: „Wybór podjął na brzegu morza (…) Ponieważ ona przekonała go, by zobaczył swoje miejsce wśród syren. (...) Zamienił stopy na płetwę”. Dla niektórych ta zmiana nie jest czymś wielkim, ale osobiście uważam, że o wiele lepsze było zakończenie nawiązujące do słynnej baśni. Biorąc pod uwagę dotychczasowe dokonania scenarzystów, zapewne nie będzie to jedyna zmiana w opowieści, bo w zwiastunie mogliśmy zobaczyć też Yennefer, która nie pojawiała się w opowiadaniu.

QUIZ Wiedźmin: Sprawdź, ile wiesz o Yennefer z Vengerbergu

Pytanie 1 z 11
W jakie święto urodziła się Yennefer?
Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!