Zaćmienie Księżyca w październiku 2023 widoczne w Polsce! Magia i obrzędy związane ze zjawiskiem

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Zaćmienie Księżyca w październiku 2023 widoczne w Polsce! Magia i obrzędy związane ze zjawiskiem

2023-10-25 11:13

W nocy z 28 na 29 października warto spojrzeć w stronę Księżyca. Z terytorium Polski będzie widoczne jego częściowe zaćmienie. Maksimum zjawiska nastąpi kwadrans po godz. 22. Zakryte będzie jednak tylko około jednej ósmej księżycowej tarczy. Zaćmienie Księżyca zawsze było wielkim wydarzeniem - również w czasach naszych przodków. Oni jednak łączyli je... z magią!

Spis treści

  1. Zaćmienie Księżyca w październiku 2023 - gdzie i o której oglądać?
  2. Zaćmienie Księżyca w październiku 2023 - magia, zwyczaje i przesądy

- Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem - mówi Nauce w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. Niedawno, bo 14 października - w Amerykach można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.

- To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca - Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę - opisuje Rafalski. Będzie to zaćmienie częściowe, ale widoczne z Polski.

Zaćmienie Księżyca w październiku 2023 - gdzie i o której oglądać?

Początek zjawiska nastąpi o godz. 20.02 w formie zaćmienia półcieniowego, a o godz. 21.35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o godz. 22.15. Widowisko zakończy się około 22:52.

- Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby 'wygryziona', choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy - opisuje astronom.Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc.

- Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą - zauważył Rafalski.

Wszystkich Świętych 2023. Groby znanych Polaków zmarłych w ostatnim roku

Zaćmienie Księżyca w październiku 2023 - magia, zwyczaje i przesądy

Jak dawniej interpretowano zaćmienia? Nie da się ukryć, że nasi przodkowie w takich momentach byli po prostu przerażeni!  Ludzie uważali, że to najpewniej złe moce chcą ukraść Księżyc i Słońce. By odstraszyć diabły, wiedźminy i demony głośno hałasowano. Niektórzy zaćmienia interpretowali również jako zły omen - miało nieść za sobą choroby i śmierci. Był też zwiastunem wojny i walki między dobrem a złem. Światło miało magiczną moc, nawet to Księżyca. Podczas zaćmienia świat pogrążał się zatem w chaosie. Zarówno podczas zaćmienia Słońca, jak i Księżyca należało ukryć ciężarne kobiety - by nie urodziły dzieci słabowitych lub całkiem przeklętych.

Jak dobrze znasz polskiego "Wiedźmina"? QUIZ o kultowej produkcji z Michałem Żebrowskim

Pytanie 1 z 10
Jak, ze względu na kolor włosów, nazywany był Geralt z Rivii?