Wybuch na Słońcu AR3514 - 14.12.2023

i

Autor: NASA/SDO

Kosmos

Zarejestrowano największy wybuch na Słońcu od 6 lat! Słońce zmienia swoje bieguny

2023-12-15 10:14

Słońce wchodzi w maksimum aktywności. Chociaż dzięki wybuchom na słońcu możemy podziwiać zorze polarne w Polsce, to stanowią one również poważne zagrożenie dla astronautów na ISS, satelitów czy linii energetycznych. Na Słońcu doszło do najpotężniejszego rozbłysku od 6 lat. Sprawdźcie, do czego mogą doprowadzić wybuchy na Słońcu.

Spis treści

  1. Potężne wybuchy na Słońcu
  2. Słońce zmienia swoje bieguny!
  3. Jak groźne są wybuchy na Słońcu?

W ostatnim czasie naukowcy obserwują zwiększoną aktywność Słońca. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ dzieje się tak pod koniec każdego 11-letniego cyklu słonecznego. Potężnych wybuchów na naszej gwieździe będzie jeszcze więcej, a szczyt aktywności Słońca będzie w 2025 r. To właśnie wtedy będziemy mogli spodziewać się większej liczby zjawisk, takich jak rozbłyski słoneczne, burze geomagnetyczne, czy tornada słoneczne. Astronomowie z obawą patrzą w stronę Słońca, bo 14 grudnia zaobserwowano najpotężniejszy wybuch na Słońcu od 6 lat, a wszystko wskazuje na to, że czekają nas jeszcze potężniejsze eksplozje na Słońcu.

Potężne wybuchy na Słońcu

Chociaż Słońce nie weszło jeszcze w maksimum swojej aktywności, to wczoraj (14 grudnia 2023) na Słońcu doszło do gigantycznego wybuchu grupy plam o numerze AR3514. Był to wybuch klasy X2.8 połączony z energetycznym koronalnym wyrzutem masy z widoczną strukturą asymetrycznego full-halo wyrzuconym z prędkością początkową około 2100 km/sek. Było to największe tego typu wydarzenie w obecnym 25. cyklu i jednocześnie od aż 6 lat. Wybuchy na Słońcu oznacza się literami A, B, C, M i X. Dla najsilniejszych należą właśnie te z kategorii X. Jest to dopiero początek wielkich przemian na naszej gwieździe, które już niebawem mogą zaowocować wielkimi problemami na Ziemi. Na szczęście plama AR3514 w trakcie wybuchu nie była skierowana bezpośrednio w stronę naszej planety, lecz byłą na zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. Wybuch ten był jednak tak potężny, że stwarza szansę na boczne uderzenie rozpędzonej plazmy w Ziemię. w niedzielę 17.12 około godz. 13:00 CET (12:00 UTC) +/- 6 godzin.

Słońce zmienia swoje bieguny!

Słońce jest wielką kulą plazmy, rozgrzaną od środka. Co 11. lat pole magnetyczne naszej gwiazdy staje się bardzo niestabilne, na tyle, że bieguny północny i południowy gwałtownie się odwracają, zmieniając tym samym biegunowość naszej gwiazdy. Zamiana biegunów powoduje spustoszenie w polach magnetycznych na powierzchni Słońca, które stają się znacznie bardziej aktywne i doprowadzają do licznych wybuchów.

Jak groźne są wybuchy na Słońcu?

Jak już wspomnieliśmy, zwiększona aktywność Słońca występuje pod koniec każdego 11-letniego cyklu słonecznego. W przypadku obecnego cyklu takich wybuchów będzie jeszcze więcej, bo w szczyt aktywności Słońce powinno wejść dopiero w 2025 r. To właśnie wtedy będziemy mogli spodziewać się większej liczby zjawisk, takich jak rozbłyski słoneczne czy burze geomagnetyczne. Niewykluczone, że jeden z potężny wybuch skierowany w Ziemię w tym okresie może zapewnić nam długotrwałe odcięcie od prądu i internetu. Jeden z najpoważniejszych przypadków tego zjawiska z ostatnich lat, miał miejsce w 1989 r. i spowodował 9-godzinną przerwę w dostawie prądu dla 6 mln ludzi w Quebecu.

Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego